Ваксината на "Pfizer"ще се казва "Covuity"
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 1
Ваксината на американската компания „Pfizer“ и нейния германски партньор „BioNTech“, преминала успешно третата фаза на тестване, може да се нарече „Covuity“, съобщи британският в.„ Дейли Телеграф“, който проучи заявленията на компании за регистрация на търговска марка в ЕС и САЩ.
Заявление за името, което описва лекарството като „ваксина за хуманна употреба“, е подадено до органите на ЕС още на 30 май, пише Сега. Регулаторът е одобрил това заявление в началото на ноември. На 1 юни в САЩ е подадена заявка за запазена марка, но все още няма разрешение. Отбелязва се, че „Pfizer“ и „BioNTech“ вече са регистрирали и името на домейна covuity.com.
Други възможни имена включват „Rnaxcovi“, „Kovimerna“ и „Comirnaty“. Изданието посочва, че разработчиците на лекарството са подходили сериозно към избора на името, тъй като в контекста на пандемия по целия свят то може да стане универсално и домакинско име, както се случва някога с ацетилсалицилова киселина, по-известна като аспирин.
На 9 ноември „Pfizer“ и „BioNTech“ публикуваха междинни резултати от изпитване във фаза III на ваксината BNT162b2. Според тях, рискът от заразяване с коронавирус при използване на лекарството е намален с повече от 90%. И двете компании планират да подадат заявка до Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) следващата седмица. Те заявиха, че очакват да произведат до 50 милиона дози ваксина в целия свят през 2020 г. и до 1,3 милиарда дози през 2021-а.
Според СЗО по света сега има около 170 проекта за разработване на лекарство за коронавирус. Русия на 11 август беше първата, която регистрира ваксина, наречена Sputnik V.
Над 6000 са вече жертвите на коронавируса в Чехия, предаде ТАСС, като се позова на съобщение на Министерството на здравеопазването на страната. Смъртните случаи за последното денонощие са 43. От началото на пандемията броят на заразените в Чехия е малко над 456 хиляди, от които оздравелите са над 300 хиляди. Втората вълна от коронавируса в Чехия започна през септември. От 5 октомври след около 6-месечно прекъсване беше възстановен извънредният режим - в страната са затворени училищата, ресторантите, баровете, спортните зали и културните обекти, както и повечето магазини. Търговията на дребно е забранена в неделя. Въведен е вечерен час от 21 до 5 ч.
Рязко увеличение на заразените и на починалите от коронавирус за последните 24 часа отчита и здравното министерство на Франция. Новорегистрираните случаи надхвърлиха 32 хиляди. Общият брой на инфектираните вече е над 1 милион и 954 хиляди души. През последните 24 часа са починали 359 души до общо 44 246 от началото на епидемията в страната.
Мексико стана единадесетата страна, надхвърлила 1 милион заразени, съобщава "Дойче веле". С 98 259 смъртни случая от започването на пандемията в края на февруари, съобщава „Дойче Веле“, страта е четвърта в тази печална статистика: повече жертви на коронавируса са дали само несравнимо по-големите САЩ, Бразилия и Индия.
В Германия отново в редица германски градове се състояха масови протести срещу ограниченията, насочени към борбата с коронавируса. Във финансовата столица на Германия, Франкфурт на Майн, около две хиляди души са участвали в демонстрация срещу карантинните ограничения, пише "Зюддойче цайтунг".
Успоредно с недоволните от мерките, във Франкфурт демонстрираха и техните поддръжници. Те са били около 300 души, разпределени по кръстовищата, държащи плакати на лявото движение „Антифа“. За да принуди активистите да освободят пътя, полицията два пъти е използвала водни оръдия срещу тях.
В същото време друг митинг на несъгласните с ограниченията на COVID-19, който трябвало да се проведе на площад „Ратенау“, също е разпръснат. От полицията във Франкфурт съобщават, че това е направено, защото активистите не спазвали социална дистанция и не носели маски. Тъй като не всички протестиращи са се съгласили доброволно да напуснат площада, полицията трябвало отново да използва водни оръдия.
В баварските градове Регенсбург и Айхах също хиляди противници на противоепидемичните мерки излязоха на улиците. В същото време в Регенсбург полицията не позволи на редица активисти да се присъединят към демонстрацията, за да не се надвиши максималният брой участници в масовото събитие.
Относително мирен митинг на критици на ограниченията на COVID се състоя в град Карлсруе, където около хиляда души излязоха на протест. Според полицията нейните участници не са носили маски, но почти навсякъде са съблюдавали социална дистанция от метър и половина. В град Аурих във федералната провинция Долна Саксония се проведе по-малоброен митинг на противници на правителствени мерки за борба с пандемията. В тази акция са участвали около 150 души. Контрадемонстрацията в този град е привлякла още по-малко участници.
На 7 ноември в Лайпциг се проведе масова демонстрация срещу правителствените мерки за борба с коронавируса. Според полицията около 20 хиляди души са се събрали за него. Повечето от тях не носели маски и не поддържали социална дистанция. Като се има предвид, че броят на участниците в акцията е надхвърлил декларираните 16 000, полицията е решила да го спре. В резултат на отпора активисти започнали да атакуват полицаи. На следващия ден германският външен министър Хайко Маас написа в Туитър, че „ за тези, които причиняват вреда на други, нападат полицаи и журналисти, разпространяват радикална дясна омраза или подпалват барикади при контрадемонстрации, не се полага защита от закона, гарантиращ основното право на свобода на събранията".
В Гърция забраниха масовите митинги от 15 до 18 ноември, когато страната традиционно е домакин на тридневни събития в памет на въстанието на студенти от Атинския политехнически институт, брутално потушенио от войските на фашистката хунта "черни полковници" на 17 ноември 1973 г. Заповедта на ръководството на гръцката полиция е издадена късно в събота от Министерството за защита на гражданите. „Поради спешната необходимост от справяне със сериозен риск за общественото здраве и в контекста на приемането на спешни мерки за борба с разпространението на коронавируса, решението на началника на гръцката полиция забранява всякакви публични събирания на открито в страната с четирима или повече участници от 06:00 местно време на 15 ноември до 21:00 часа на 18 ноември 2020 г. ", се казва в нея.
Говорителят на кабинета Стелиос Пецас заяви на брифинг, че традиционното шествие на леви организации и партии към посолството на САЩ по повод 47-ата годишнина от въстанието на студентитеняма да се състои тази година поради всеобщата карантина, въведена в страната от 7 до 30 ноември. „Няма да има шествие на Политехническия институт, както нямаше военни и студентски паради на 28 октомври /на 80-годишнината от началото на борбата срещу нацизма/и на Деня на независимостта на 25 март, както не отбелязахме празника Успение на Пресвета Богородица и Великден, тъй като черквите бяха затворени“, каза Петсас.
На 13 ноември групи анархисти и поддръжници на леви организации вече се опитаха да завземат Атинската политехника и университетския кампус в столичния район Зографу, за да останат там до 17 ноември и да се сблъскат с полицейски специални части от тяхната територия. Полицията обаче навлезе на територията на образователната институции и арестува 91 души. С решение на прокурора от 14 ноември всички те бяха освободени, но Службата за сигурност на Атика преди това започна дела срещу тях за поредица от престъпления, които ще бъдат заведени в съда. Освен това всички нарушители са глобени с по 300 евро за нарушаване на забраната за големи събирания на хора като част от превенцията на COVID-19.
Австрия е в очакване на новия пълен локдаун от вторник, след като мекият вариант на ограниченията от 3 ноември не даде резултат. Вчера правителството на Себастиян Курц обяви за затварянето на училища, детски градини и всички магазини, които не са от основно значение. „Налагат се нови ограничения", заяви канцлерът в изявление пред медиите във Виена. „От вторник и до 6 декември ще бъде установено извънредно положение като това от пролетта". Целта, уточни той, е да се постигне "значително намаляване" на инфекциите, да се разтоварят болниците и да се запазят коледните празници за семействата и бизнеса.
Две седмици по-рано правителството обяви затваряне на ресторанти, барове, театри, концертни зали, университети и колежи за студенти на възраст от 15 години, както и вечерен полицейски час. Тези мерки ечерен полицейски час) обаче не доведоха до очакваните резултати и инфекциите продължиха да се покачват до ново ниво от около 9600 случая този петък, като над 4000 души бяха хоспитализирани, включително около 560 в реанимация. Медицинските власти предупредиха, че ситуацията с болничните легла е критична.
Според уебсайта "Нашият свят в данни" средният брой на ежедневните инфекции е бил 831 на милион души в събота, поставяйки Австрия на първо място в света, пред Швейцария и Чехия.
Асфалтират ремонтирания участък от Дунав мост
Кремъл: Сигурни сме, че САЩ разбраха посланието на Путин
Уникален дървен мост ще краси езерото в Лесопарка
Уникален дървен мост ще краси езерото в Лесопарка
МВР - Пловдив издирва мъж, прибрал забравени пари от...