В Пловдив изграждат първата у нас соларна велоалея
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Първата у нас соларна велоалея ще бъде изградена в Пловдив, ако общината получи финансиране на амбициозния си проект по програмата за иновативни градове.
Със соларната велоалея градската управа под тепетата ще се опита да спечели финансиране на големия си проект за общински велосипеди под наем, като за целта са нужни около 2,5 млн. евро или 5 млн.лв., информира Труд.
„Имаме изработен проект за соларните велоалеи, както и самата велокарта, включваща 86 велостоянки във всичките шест района на града под тепетата, които ще бъдат обслужвани от общински велосипеди под наем, като техният брой ще е между 800 и 1000. Сега остава самото кандидатстване по тази програма за иновативни градове, което ще стане в началото на 2018 година”, съобщи ресорният за спорта, младежта и социалните дейности заместник-кмет на Пловдив Георги Титюков.
Организацията, пред която се кандидатствало за финансиране на подобни иновативни проекти, била с централа в градче във Франция, а освен там соларни велоалеи имало вече изградени в няколко държави по света- Холандия, Германия, САЩ, Южна Корея, Полша и др.
Първата велоалея в света бе официално открита на 12 ноември 2014 г. в Холандия, където 70-метрова отсечка между предградията на Амстердам Кромение и Вормервеер стана първият на планетата обществен път с вградени слънчеви панели. Разходите по проекта са 3 милиона евро и са поети основно от местните власти, като пътят е направен от слънчеви клетки от кристален силиций, които са обвити чрез бетон и покрити от прозрачен слой стъкло.
Незалепващото покритие и лекият наклон са предназначени да помогнат на дъжда да измие мръсотията и по този начин да запази повърхността чиста, гарантирайки максимално излагане на слънчева светлина. Велоалеята логично не може да бъде регулирана спрямо позицията на слънцето, заради което панелите произвеждат около 30% по-малко енергия от тези, които са фиксирани върху покривите, но въпреки това един 100-метров участък е достатъчен за производството на достатъчно енергия, с която да бъдат захранвани три домакинства, твърдят специалистите от Холандския изследователски институт, които първи развиха концепцията за соларната велоалея.
Според тях потенциално 20% от пътищата в Холандия с обща дължина от 140 000 км, могат да бъдат адаптирани със соларни панели, като тестовете показват, че панелите могат да поемат теглото дори на трактори. Според учените в САЩ всички местни пътища могат да бъдат превърнати в соларни магистрали, като тогава страната ще генерира три пъти повече енергия, отколкото използва в момента, а освен това ще намали парниковите газове със 75%.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...