Учени създадоха робот-насекомо, който тича по-бързо от хлебарка

0
Бъдещето на роботиката се крие в миниатюрните размери
Бъдещето на роботиката се крие в миниатюрните размери

Бъдещето на роботиката се крие в миниатюрните размери

Изследователски екип от университета Бейхан в Пекин постигна забележителен успех в областта на миниатюрната роботика, създавайки революционен робот с размерите на насекомо.

Технически характеристики

Иновативният робот, наречен BHMBot, е с дължина едва 2 сантиметра и тегло под 2 грама, като заема площ колкото два нокътя. Въпреки миниатюрните си размери, устройството демонстрира изключителни възможности за придвижване, надминавайки скоростта на хлебарките.

Дългият път към успеха

Професор Янг Сяоджун, ръководител на проекта, започва своите изследвания през 2009 година, когато открива интересен феномен, свързан с постояннотоковото напрежение. Доцент Лю Джиуей, бивш докторант на професор Янг, споделя: "Отхвърлянето на външен източник на захранване означава, че батериите и печатните платки ще трябва да бъдат интегрирани в робота. Допълнителният товар обаче го направи неподвижен."

Вдъхновение от природата

За създаването на BHMBot, екипът изучава внимателно движенията на различни животни, включително бръмбари, скакалци, диви коне и зайци. Особено вдъхновяващи се оказват движенията на леопарда.

Практически приложения

Според публикация в списание Science Advances, роботът може да:

  • Изпълнява сложни траектории на движение
  • Осъществява бързо придвижване напред и назад
  • Преминава през тесни пространства
  • Инспектира вътрешността на турбовентилаторни и турбореактивни двигатели

Бъдещо развитие

Професор Янг споделя: "Нашата крайна цел е да разработим микро-дронове с пляскащи крила, които могат да летят като пчели." Потенциалните приложения включват търсене и спасяване при бедствия и инспекция на механично оборудване.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

След 10 години столицата на Германия щяла, да се казва Мюмюнхен.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари