Мигането помага на мозъка да си почине
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Не мигаме произволно, когато четем
Ново научно изследване разкри изненадваща функция на мигането - то служи като кратка почивка за мозъка по време на изпълнение на познавателни задачи. Това съобщава престижното научно списание "Ню сайънтист".
Екип от учени, ръководен от Луиза Богартс от университета в Гент, Белгия, направи задълбочен анализ на данни от изследването Ghent Eye Tracking Corpus. В експеримента участвали 15 души, които четели роман на Агата Кристи в продължение на четири сесии, като общият брой на миганията им достигнал 30 367 пъти.
"Резултатите ясно показват, че не мигаме произволно, когато четем", споделя Богартс.
Изследователите установили интересна закономерност - участниците мигали по-рядко след прочитането на често срещани думи в текста, в сравнение с редките думи. "Увеличеното мигане след фиксиране на думи с по-ниска честота предполага, че когнитивното усилие влияе върху действието", обяснява Богартс.
Още през 1945 година Артър Хол от университета в Шефилд, Великобритания, забелязал връзка между честотата на мигане и паузите в текста при четене на глас. Той пръв изказал предположението, че мигането може да служи като кратка почивка по време на четене.
Освен когнитивната си роля, мигането изпълнява важна физиологична функция, като поддържа очите чисти и влажни, допълват учените в своята публикация.