Турската граница може да се превърне в най-важната за ЕС след приемането ни в Шенген

2
Границата с Турция се превръща във външна граница на цялото шенгенско пространство
Границата с Турция се превръща във външна граница на цялото шенгенско пространство

Границата с Турция се превръща във външна граница на цялото шенгенско пространство

След дългогодишно очакване, на 1 януари 2025 година България заедно с Румъния най-после става пълноправен член на Шенгенското пространство. Досега двете държави бяха част само от така наречения "въздушен Шенген", при който граничният контрол не се прилагаше единствено на летищата и пристанищата, пише Mediapool.

Дълъг път до Шенген

Пътят към пълноправното членство в Шенген се оказа изключително дълъг и труден процес. Преди 14 години тогавашният министър-председател Бойко Борисов заяви оптимистично: "За приемането на България в Шенген е необходимо само да измажем една сграда". Тогава той даде едномесечен срок за измазването, но реалността се оказа доста по-различна.

Промени по гръцката граница

В последните дни на 2024 година на граничния пункт "Кулата" се извършва усилен ремонт за разширяване на пътя към Гърция с допълнителна лента. Дейностите трябва да приключат до края на годината, за да посрещнат новите условия за преминаване.

Отпадането на граничния контрол с Гърция ще има най-осезаем ефект през летния сезон, когато стотици хиляди български граждани пътуват към гръцките плажове.

Нова система за контрол

Въпреки премахването на постоянния граничен контрол, от Министерството на вътрешните работи информират, че проверки ще продължат да се извършват, но по различен начин. Екипите ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната, като ще работят на база "анализ на риска" и ще разчитат повече на оперативна работа и предварително събрана информация.

Цялата инфраструктура по границата - контролно-пропускателни пунктове, сгради и техника, ще бъде запазена. За полицейските служби това всъщност създава по-голямо предизвикателство в борбата с престъпността, тъй като вече няма да могат да проверяват всеки преминаващ.

Особеният случай с Дунав мост

Специфична остава ситуацията по река Дунав, където граничният контрол ще се запази за още шест месеца, въпреки че и България, и Румъния стават пълноправни членове на Шенген. Това е част от споразумението, подписано с Австрия и Унгария в края на ноември в Будапеща.

Вътрешният министър Атанас Илков коментира лаконично, че през този период ще се наблюдава "средата за сигурност за евентуално измеменени в нея".

Ситуацията на Дунав мост при Русе е допълнително усложнена от продължаващия основен ремонт, при който съоръжението работи с половин капацитет. При граничния пункт Видин - Калафат, въпреки че работи на пълен капацитет, съществува проблем с отклоняването на камиони към частен паркинг. След множество оплаквания от превозвачи и нарастващ медиен натиск, институциите решиха проблема чрез премахване на една от секциите на светофара, който пренасочваше всички тирове към паркинга.

Турската граница - новият приоритет

С влизането на България в Шенген, границата с Турция се превръща във външна граница на цялото шенгенско пространство и придобива изключително важно значение за Европейския съюз.

Охраната на българо-турската граница е сериозно предизвикателство още от 2013 година, когато започнаха бежанските вълни от Сирия, последвани от мигранти от Афганистан и Ирак. Въпреки инвестираните стотици милиони лева в изграждането на гранична ограда, ефективността на съоръжението остава под въпрос. След обявяването ѝ за обект от националната сигурност, публичната информация за състоянието ѝ е силно ограничена, като са забранени снимането и посещенията в района без специално разрешение.

Засилени мерки за сигурност

От началото на 2025 година се очаква значително засилване на охраната по турската граница. Въпреки че през зимния период опитите за нелегално преминаване намаляват заради студеното време, експертите очакват повишаване на мигрантския натиск през пролетта и лятото. В момента МВР отчита около 70% спад на нелегалната миграция, но тези данни вероятно ще се променят със затоплянето на времето.

Според споразумението от Будапеща, в България ще пристигнат полицейски служители от Румъния, Австрия и Унгария за подпомагане на граничния контрол. На турската граница вече работят и служители на Европол.

Кадрово обезпечаване

През пролетта щатната численост на Гранична полиция беше увеличена с над 1200 бройки. По информация на Mediapool, около 400 души вече са назначени и са преминали необходимото обучение. За подобряване на охраната на "зелената граница" са закупени и нови високопроходими автомобили.

Преструктуриране на граничния контрол

Министерството на вътрешните работи планира преназначаване на служителите от гръцката граница на други длъжности, основно в сферата на оперативната и издирвателната дейност. Предвижда се и създаването на контактни центрове за обмен на информация с гръцките и румънските служби, където част от досегашния граничен персонал ще бъде пренасочен.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Скъпи, само се върни жив!
- Тати на война ли отива мамо?
- По лошо. На фирмено парти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари