Три компании искат да строят участъка от „Турски поток“ в България

0
Те са подали оферти за обществената поръчка на “Булгартрансгаз” за новата газова отсечка от турската граница до сръбския град Зайчар
Те са подали оферти за обществената поръчка на “Булгартрансгаз” за новата газова отсечка от турската граница до сръбския град Зайчар Снимка: БГНЕС

Три компании са подали оферти за обществената поръчка на “Булгартрансгаз” за новата газова отсечка от турската граница до сръбския град Зайчар.

Това стана ясно по време на публично отваряне на документацията, предаде репортер на БГНЕС.

Имената на подалите оферта са следните:

-ДЗЗД Консорциум – Газово развитие и разширение в България ГРРБ с участници Консорцио Варна 1 (учредено от Бонатти С.П.А и Макс Щрайхер С.П.А) и Комплишънс дивелъпмънт С.А.Р.Л- клон България

-Обединение от 1.Industries Fovallalkozo Zrt 2.Industries-KVV Kivitelezo Zrt

-Обединение Консорциум Аркад с участници : Аркад Ей Би Би С.п.А и Аркад Енджиниъринг енд Констръкшънс Къмпъни.

Сред подалите оферти са консорциум от Саудитска Арабия, Италия и Унгария, уточни изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов.

Трите компании, които са резервирали капацитета, нямат право да се отказват за новата тръба.

На въпрос дали тръбата може да се разглежда като български участък от газопровода „Турски поток“, Малинов уточни, че става дума за разширяване на националната мрежа и тя досега не се е разглеждала като част или втора тръба на „Турски поток“.

До средата на годината трябва да бъде пусната процедура за финансираща институция. Най-късно до края месеца или началото на другия ще стане ясен победителят.

Държавната компания „Булгартрансгаз” отвори офертите на кандидатите за доставка на материали, оборудване и инвестиционно проектиране на газовата връзка от Провадия до сръбската граница при Зайчар. Крайният срок за набиране на оферти изтече на 6 март.

Трасето, по което ще се транспортира газа от „Турски поток”, е с дължина 485 километра. За строежа държавата ще вложи 2,8 млрд. лева.

„Булгартрансгаз” се реши да строи разширението на газовата инфраструктура, след като направи тест дали бъдещата тръба ще бъде на 100% резервирана. Три фирми подадоха обвързващи оферти – „Булгаргаз“, руската „Газпром“ и швейцарската „Мет“.

Строителството на българския участък от „Турски поток“ временно беше блокирано заради подадена на 12 февруари жалба в КЗК от „Атоменергоремонт“. Два дни по-късно фирмата оттегля жалбата си. От антимонополния орган не посочиха мотиви за изтеглянето.

Изграждането на новия участък беше спешно решено, след като Русия реши, че ще построи втората тръба на „Турски поток“ през България. Екип в Министерството на енергетиката направи актуализация на енергийната стратегия, така че да не останем без газови потоци от Русия след 2020 година. Документът разглежда изграждането на ключови газови проекти на Балканите като „Турски поток“, „Южен газов коридор“, Трансанадолски газопровод, Трансадриатически газопровод, междусистемната връзка Гърция-България, както и проектът за нов терминал за втечнен газ в Александруполис, в който „Булгартрансгаз“ ще участва с миноритарен дял.

Източник: БГНЕС
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари