Тодор Кантарджиев: Хората да не се плашат, без паника
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1
Всеки трети тест за COVID-19 в референтната лаборатория бил положителен
Всеки трети PCR тест за коронавирус, извършван в Националната референтна лаборатория на Националния център по заразни и паразитни болести, е положителен, каза директорът на центъра и член на Националния оперативен щаб проф. Тодор Кантарджиев.
“Всеки трети тест беше положителен, защото ние работим материали за епиднадзора от 15 области и голяма част от болниците, които нямат PCR диагностика в София и в тези области“, обясни той пред БНР.
"Това, което можем да контролираме, е да продължаваме да убеждаваме хората да взимат противоепидемичните мерки. По важност - те са първо маски на закрито, второ отстояние, физическа дистанция и трето това са мерките за дезинфекция и хигиена", допълни проф. Тодор Кантарджиев.
Според професора и в малките, и в големите градове в страната масово не се ползват маски на закрито.
"Доста служби и институции в страната не изпълняват своите задължения. Държавните железници трябва да осигурят всички да бъдат с маски, не да раздават маски, а да следят дали се носят маски във влаковете, там където има чакални по гарите трябва това да е отговорност на БДЖ. Агенцията по безопасност на храните - маски в местата, където се продават хранителни продукти - това са магазините, маски задължително в кухните, където се приготвя храна - в ресторантите, в кетъринговите фирми, маски задължително, хигиена стриктна, това е работа на Българската агенция по безопасност на храните. Третото нещо - общините трябва да следят за маски на закрито във всички обществени места на територията си", подчерта проф. Кантарджиев.
Необходимо е да не се преекспонира проблема с коронавируса в масмедиите, защото хората се умориха и не трябва да бъдат плашени, не трябва да се допускат и най-малките следи на масова паника.
"Мерките, които сега са в заповедта на министъра на здравеопазването трябва да се спазват чрез убеждаване на хората. Който носи маска не заразява, намалява до 5% възможността да зарази някого даже и да отделя голямо количество вирус. Който носи маски и е сред хора, които са заразени, около три пъти намалява възможността да се зарази, а когато всички носят маска на закрито вероятността да заразят пада под 1%", подчерта експертът.
Според него, ако през пролетта сме се ограничили още малко без балове, тържества и нощни заведения, сега не бихме имали този скок на заразените.
По думите му най-големия проблем е при лекарите - събитията покрай коронавируса показва недъзите на нашето здравеопазване. "Преди 20-30 години политици решиха да намалят броя на студентите по медицина, сега берем плодовете му", каза професорът.
"Препоръката е да се убеждават хората, че маските, дистанцията и донякъде дезинфекцията са нещата, които могат да намалят разпространението на тази инфекция, за да може да съхраним живота на лекарите и да можем по-ефективно да пазим възрастните, хронично болните и хората с имунен дефицит", подчерта той.
Сигнал за тормоз в детска градина: Деца са оставяни гладни и...
Синдикат "Образование" заплашва с незавършване на учебната...
Водната криза в Плевен: Молим се за вода, срамота е
Хиляди българи обжалват решения на ТЕЛК
Росен Христов: Два нови блока на АЕЦ "Козлодуй" ще струват...