Технологии за наблюдение на дивата природа се използват за шпиониране на жени в Индия
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Злоупотреби с поставени камери и дронове
Изследване, проведено от Тришант Симлай от Университета в Кеймбридж, разкрива притеснителна тенденция в района на резервата „Корбет" в Северна Индия. Проучването, базирано на интервюта с 270 местни жители в продължение на 14 месеца, показва как технологиите за наблюдение на дивата природа се превръщат в инструмент за тормоз над жените.
Нарушаване на личното пространство
Гората традиционно е представлявала безопасно пространство за жените от околните села. "Не можем да се разхождаме пред камерите или да седим в зоната с рокли над коленете. Страхуваме се, че може да ни снимат или запишат по непристоен начин", споделя една от местните жителки.
В един от особено жестоките примери снимка на жена с аутизъм, която се облекчава в гората, е споделена от местни мъже в социалните мрежи, което кара селяните да унищожат близките камери.
Злоупотреба с технологии
Капаните с камери, дроновете и звукозаписващите устройства, първоначално предназначени за проследяване на тигри и слонове, се използват неправомерно. Според публикацията в списание Environment and Planning, има документирани случаи на преднамерено използване на дронове за сплашване на жени.
Трагични последствия
В опит да избегнат наблюдението, някои жени навлизат все по-навътре в гората, която има най-висока концентрация на тигри в света. През 2023 година е регистриран смъртен случай на жена, станала жертва на тигър, след като е била принудена да търси по-отдалечени места през 2019 година.