Стратегии срещу самотата
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 1
Който е самотен, има вероятност да умре по-рано
Въпреки че постоянно напредващото дигитализиране и все по-голямото разширяване на интернет ни дава възможността да бъдем част от световните социални мрежи, това не ни предпазва от самотата – независимо в кой етап от живота си се намираме. Многобройни изследвания доказват колко важно за хората е социалното общуване.
Когато човек чувства, че принадлежи към дадена група, самочувствието му нараства и получава усещане за сигурност и защитеност. Човешкото чувство за принадлежност има прастари корени в еволюцията, които стигат чак до каменната ера. Тогава е било жизненонеобходимо да си част от група – например, за да се браниш срещу нападащи хищници. Днес, разбира се, не това е основният мотив да се свързваме с други хора, но нуждата е заложена в нас както преди, така и сега.
Ако ни липсва истински аналогов социален обмен, това има отрицателен ефект върху психичното ни състояние – може дори да отключи депресия или панически разстройства. Освен това, застрашават ни и сериозни соматични заболявания.
От 40-те години на миналия век различни изследвания сочат, че социалният обмен, тоест взаимодействието със себеподобните, се отразява и на телесно равнище. Изправим ли се сами и беззащитни срещу някаква опасност или голямо предизвикателство, тялото се привежда вътрешно в стресово състояние – все едно сме очи в очи със саблезъбия тигър, пише Свен Вьолпел в книгата си "Изворът на младостта". Освобождава се хормонът на стреса кортизол, повишават се стойностите на кръвната захар и кръвното налягане и в същото време имунната система се срива.
Точно тези признаци са характерни за хората, които страдат от самота. Когато постоянно сме сами и социално изолирани, дори се увеличава вероятността от инфаркт или инсулт, както и от рак и деменция. Да не говорим за нарушенията на съня и склонността към депресия или паническо разстройство.
Американски екип учени е доказал въз основа на голям метаанализ, че когато човек води активен социален живот, рискът от множество заболявания намалява. Следователно социалният обмен е полезен не само за психичното, но и за физическото здраве, особено за сърцето и имунната защита. Това може да се докаже дори въз основа на кръвни тестове: броят на т.нар. клетки убийци се увеличава, когато се чувстваме защитени и сигурни в дадена общност. Тези клетки на имунната система могат, между другото, да попречат в организма да се развие рак.
И обратно, чувстваме ли се самотни, се стресираме и хормонът на стреса кортизол възпира образуването на предпазващи клетки убийци. Или, казано направо, който е самотен, има вероятност да умре по-рано.
Докладвай този коментар за нередност
×Мунчо: Съжителството или общуването с неприятници е още по-вредно.