Стартира модернизацията на тяговата подстанция в село Червена вода
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Проектът на НКЖИ има за цел да осигури по-ефективно и екологично железопътно обслужване в региона
С официална церемония "първа копка" днес започнаха строителните дейности по модернизацията на тяговата подстанция в село Червена вода. Проектът се реализира от Национална компания „Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), като предвиденият срок за изпълнение е до началото на 2026 година. На събитието присъства заместник-кметът на Русе инж. Здравка Великова, съобщиха от Община Русе.
"Този проект е от стратегическо значение за развитието на железопътната инфраструктура и транспортната свързаност в региона. С неговата реализация ще повишим енергийната ефективност, надеждността и капацитета на железопътната мрежа, което е ключово за по-бързо, безопасно и екологично придвижване", заяви по време на церемонията инж. Великова. Тя отправи пожелания за успешна и безопасна работа към всички участници в строителните дейности.
Стратегическо значение за железопътната мрежа
Тяговата подстанция Червена вода е разположена по протежението на важната железопътна линия Русе-Каспичан-Варна. Предвидените дейности по проекта включват изготвяне на технически и работни проекти, цялостна модернизация на подстанцията с изграждане на съвременна система за телеуправление и телесигнализация SCADA.
Особено важен аспект от проекта е интегрирането на новата система в действащата такава, разположена в единния център за управление движението на влаковете в Горна Оряховица. С внедряването на системата ще се осигури възможност за дистанционно управление и мониторинг на електрическите съоръжения, което значително ще повиши ефективността и надеждността при експлоатацията им.
Реализирането на проекта ще гарантира надеждно и ефективно електрозахранване на целия железопътен участък, обслужван от тягова подстанция Червена вода.
Екологични аспекти на проекта
Инж. Симеон Крайнев, ръководител на проекта от страна на фирмата изпълнител, подчерта, че за модернизацията се използва най-съвременно оборудване на европейско ниво. Особено внимание се обръща на екологичния аспект на проекта.
"За изграждането на тяговата подстанция всички съоръжения ще са несъдържащи елегаз SF6 (серен хексафлуорид), който е силен парников газ и вреден за околната среда", обясни инж. Крайнев. Той припомни, че Европейският съюз води последователна политика за преустановяване на производството на апаратура, работеща с това химично съединение.
Според него, желанието на НКЖИ е съоръжението, което ще се изгради, да бъде не само модерно и енергийноефективно, но и да отговаря на най-високите стандарти за екосъобразност.
Част от национална програма за модернизация
Модернизацията на тяговата подстанция в село Червена вода е част от по-мащабна програма за обновяване на железопътната инфраструктура в страната. В България има общо 54 тягови подстанции, като 22 от тях вече са модернизирани, а на 28 е изградена система SCADA за управление на съоръженията им.
Официалното откриване на строителните дейности беше уважено още от кмета на село Червена вода Владимир Димитров, както и от представители на Национална компания „Железопътна инфраструктура" и на фирмата изпълнител.