Становище на Министерството на спорта за допинг скандала в плуването

0
От ММС настояват за цялостно разследване на случая
От ММС настояват за цялостно разследване на случая

От ММС настояват за цялостно разследване на случая

Министерството на младежта и спорта излезе със становище относно трите положителни допинг проби в националния отбор по плуване.

От ММС настояват родната федерация по плувни спортове да проведе цялостно разследване на случая, а виновните да понесат съответните наказания, съобщи bTV.

По-рано днес шефът на антидопинговия център д-р Виолета Заркова съобщи, че забраненият медикамент, в чиято употреба бяха уличени трима национали, е станозолол. Проверката е направена от родна страна, на 4 февруари по време на лагера на тима в "Дианабад". Пробите са изпратени за проверка във Виена.

В момента тече процедура, като тримата, уличени в употреба на забранения препарат, трябва да преценят дали искат отваряне на Б-проба, след което да дадат обяснение пред Дисциплинарната комисия на БОК. Провинилите се са Здравко Баблаков, Светлозар Николов и Благой Панайотов.

СТАНОВИЩЕ

Министерството на младежта и спорта (ММС) е информирано за трите положителни допинг проби, дадени от състезатели от националния отбор по плуване. Борбата срещу употребата на забранени вещества е един от водещите приоритети на държавната политика в областта на спорта за високи постижения.

От 2018 г. до момента процентът на положителни проби на национални състезатели по плуване е изключително малък. За периода Антидопинговият център е провел 136 тествания, като от тях общият брой на положителните проби е 5, а 3 са на плувци от представителните ни отбори. Това показва, че не са налице системни нарушения на антидопинговите правила и няма създадена практика за употреба на забранени вещества в националния отбор по плуване.

ММС настоява Българската федерация по плувни спортове да проведе цялостно разследване на случая, а виновните да понесат съответните наказания.

Държавната политика в областта на борбата срещу употребата на допинг в спорта е приоритет на правителството и личен приоритет на министъра на младежта и спорта Красен Кралев. Ето защо в новия Закон за физическото възпитание и спорта, който е в сила от 18 януари 2019 г. за първи път е предвидена самостоятелна глава „Антидопингова дейност“, която задава основните рамки за регулация на тази дейност. Именно с цел засилване на мерките за борба срещу употребата на допинг в административнонаказателните разпоредби на Закона за физическото възпитание и спорта са предвидени имуществени санкции на спортните организации в зависимост от поредността на нарушението.

Водеща роля в допинговия контрол, превенцията и борбата срещу допинга има Антидопинговия център. Центърът осъществява дейността си самостоятелно, в сътрудничество с останалите национални и международни институции и организации, имащи отношение към превенцията и борбата срещу използването на допинг. От 1.01.2021 г. са в сила изменения в Закона за физическото възпитание и спорта и нова Наредба за антидопинговата дейност в съответствие със Световния антидопингов кодекс 2021 и Международните стандарти към него.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари