Средната заплата в София е вече над 2000 лева
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 1
В ИТ сектора средното възнаграждение в София достига 4000 лв.
През 2021 г. средната заплата в столицата е надминала 2000 лв., изчисляват от Института за пазарна икономика. По техни данни заплащането в София е около 33% повече от средното за страната, информира bTV
"Запазва се темпът на растеж на средната заплата в столицата с около 10% на година, което е характерно и за останалата част от страната", каза икономистът Петър Ганев. По думите му в сектора на информационните и комуникационните технологии средната заплата в София е най-висока - 3600 лв., като според икономиста най-вероятно вече достига 4000 лв.
В сектора на финансовите дейности и банките средната заплата е 2500 лв., при професионалните дейности - около 2400 лв., в държавното управление - около 2000 лв.
Най-ниските заплати в столицата остават в хотелите и ресторантите.
„Това е единствената средна заплата в София през 2020 г., която е под 1000 лв., като трябва да се отчете и сериозният размер на сивия сектор в хотелиерството и ресторантьорството“, коментира Ганев. Той обобщи, че, независимо от разликите през 2020 г., както и през миналата година, се наблюдава ръст на средната заплата във всички сфери в София.
Общо 750 000 са наетите лица в София през миналата година. Най-много са в търговията - 146 000 души, следвани от сектора на информационните и комуникационните технологии, където са наети 88 000 лица. Тази бройка продължава да расте, коментира експертът.
Докладвай този коментар за нередност
×русенец: Стига сте ни навирали IT сектора в очите, кажете колко процента от работещите в София са в държавната администрация? Колко е средната заплата в държавния и частния сектор, както и по браншове. А колко е по министерства и разни знайни и незнайни НПО-та? Повече от половината работещи в Бг на трудов договор вземат минималната заплата. Колко са работещите на заплата, малко по-висока от минималната не е ясно. Всички знаем, че парите са в София, всички знаем, че не са в IT индустрията, а в държавната сфера. Щом и русенски "бизнесмени" станаха държавни чиновници - нещата са ясни.