Учен от БАН: В момента хит е космическата сигурност
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Доц. Златогор Минчев: Докато ние говорим за конвенционална армия, хората по света вече развиват модерни технологични решения
България има потенциала да се превърне в значим фактор в развитието на модерните технологични решения, базирани на изкуствения интелект и роботизираните системи в сферата на отбраната. Според доц. Златогор Минчев, ръководител на секция "Информационни технологии в сигурността" в Института по информационни и комуникационни технологии към Българска академия на науките (БАН), тези технологии предоставят възможност за бързо превъзходство пред противника с относително скромни инвестиции, съобщи Агенция "Фокус".
"Докато ние тук говорим за конвенционална армия, хората по света вече развиват много модерни технологични решения. В момента хит е космическата сигурност, която технически се осигурява вече в това число и с лазерни комуникации," сподели доц. Минчев в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".
Международен експертен форум за бъдещето на отбраната
На 26 март 2025 година Институтът по информационни и комуникационни технологии към БАН съвместно със Съюза на офицерите в резерва "Атлантик" организира в Централния военен клуб семинар с кръгла маса на тема "За перспективите и предизвикателствата пред социално-технологичната трансформация на отбраната на ХХІ век".
"Европа вече прави планове да създава собствена отбрана. Длъжни сме да съберем експертната общност. Получихме подкрепа и от Министерство на отбраната. Поканили сме колеги от Румъния, Сърбия, Турция, САЩ, Бразилия, опитали сме се да покрием региона," обясни доц. Минчев.
Българският принос в технологичното развитие на отбраната
България участва в множество високотехнологични проекти и има традиционно силни позиции в няколко ключови области. "Ние имаме традиционно много добри решения в сферата на безпилотните летателни средства, различни системи за радиоразузнаване и заглушаване и можем да направим съвместно много неща и това да ни даде възможност да сме няколко стъпки пред другите нации в региона, а кооперирайки се с тях, да направим нашата добавена стойност за европейската отбрана," заяви доц. Златогор Минчев.
Институтът по информационни и комуникационни технологии към БАН активно работи в областта на изкуствения интелект и неговите приложения, включително в сферата на отбраната. Една от иновативните възможности, които предоставят новите технологии, е симулирането на различни сценарии във виртуална среда.
"Освен всичко друго, с помощта на тези нови технологии ние можем да симулираме в една виртуална среда въображаеми ситуации на бъдещето и да оценим доколко хората реагират по правилния начин. Надяваме се експертите да ни дадат управляващи въздействия по нашата методология," допълни доц. Минчев.
Основната цел на предстоящата кръгла маса е да се дискутират конкретни мерки и потенциални рискове в контекста на технологичното развитие на отбраната през следващите 5-10 години, както и да бъде изготвен пакет от сценарии, които да отразяват новата среда за сигурност.