Смъртта на д-р Стамов показа нови пробойни в борбата срещу коронавируса
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1
Случаят с д-р Юлиян Стамов от столичната Спешна помощ повдига ред тревожни въпроси
Смъртта на лекаря от столичната Спешна помощ д-р Юлиян Стамов отвори нови съмнения за сигурността на здравната ни система в противодействието на коронавируса.
Медикът почина преди три дни. Веднага след това настанаха неясни до момента спекулации - имал ли е той тежко придружаващо заболяване. Но дори и без тях случаят събуди ред тревожни въпроси - защо на човек със симптоми не е пратена линейка (Стамов), защитени ли са спешните медици с нужните облекла, как така e бил изписан от болница пациент с COVID-19 (човекът, от когото предполагаемо Стамов се заразява). Стряскащо е и как спешен пациент е бил разкарван из различни болници, пише вестник Сега.
Д-р Робърт Михов от Лийдс, приятел на починалия, разказа пред Би Ти Ви, че се е чул с д-р Стамов ден след като той е бил на визитация при 55-годишен пациент с пет байпаса, който по-късно същия ден умира от КОВИД-19. "Той ми се обади за първи път по този въпрос на 21 юни, ден след като беше ходил на домашно посещение при тежко болен пациент с КОВИД-19. Час-час и нещо по-късно пациентът почива. Леко се чувстваше неразположен, 37.4 температура имаше по това време и ме питаше това сериозно ли е, не е ли, беше притеснен", разказа д-р Михов. Именно с този случай се свързва заразяването на медика. Той обаче не е от 20 юни, а от 18-и, според корекциите в този разказ, които направи Катя Сунгарска, говорител на Спешна помощ. Тогава Стамов е бил изпратен на адрес при пациент с тежки сърдечни проблеми, който предния ден е изписан от "Пирогов" за домашно лечение.
Нямало е данни пациентът да е с коронавирус. Но когато влиза в стаята му, д-р Стамов го чува да кашля и тогава му светва червена лампичка. Пред приятеля си по-късно той казва, че са нямали защитно облекло. "Пускам до тримата оплакване защо нямаме защитно облекло, колкото и афиф да е нашето", казва във видеосъобщение до д-р Михов медикът от Спешна помощ.
От Спешна помощ уточняват, че екипът е бил с маски и ръкавици. Това обаче не обяснява как пациент в напреднал стадий на КОВИД-19 е бил лекуван в "Пирогов", без да му бъде направен тест. Не обяснява и защо всеки пациент не се третира като потенциално заразен. Неясно остава и какви маски точно ползват екипите - те могат да бъдат защитени само от най-висок клас предпазни средства.
Особено скандални са следващите детайли по случая с болния пациент. Той първо е откаран в "Пирогов", където отказват да го приемат. След това го връщат и от Военна болница. Човекът се влошава, докато д-р Стамов говори с колегите си от ВМА. Шофьорът идва и му казва: "Пациентът умира, докторе", разказва д-р Михов. Тогава линейката се връща в "Пирогов", където 55-годишният мъж вече е приет по спешност в противошокова зала, където умира. Едва тогава се установява, че е болен от коронавирус. Това означава, че в болниците отново се смесват потоците от пациенти. "При нас ако има вероятност за реанимационни дейности, екипът задължително се изпраща със скафандри. Освен това се прави триаж на пациентите и те се делят на студена и гореща зона и при тези в гореща зона не влиза никой без пълно защитно облекло", направи сравнение с Лийдс д-р Михов.
Доста полемика предизвика и последното видео, записано от д-р Стамов. "Температурата е 37.8 - 38 почти. Чакам колегата да му дам 20 лв. да ме закара. Отказаха ми колегите линейка да ме закара дотам, а на циганите не отказват", казва д-р Стамов на приятеля си.
"Имаме екипировка, имахме и в най-трудните седмици, не спряхме и секунда работа", каза говорителят на спешния център Катя Сунгарска. Тя отрече пациентът да е бил разкарван по болниците, но не даде подробности каква тогава е истината. Положителният тест за коронавирус на пациента със сърдечните проблеми излиза няколко дни след смъртта му - на 21 юни. Тогава се предприема тестване на екипа, който го е откарал. На 22 юни в 8 часа е планиран тест за целия екип в РЗИ. "В 5 часа сутринта обаче д-р Стамов се обажда и казва: "Изпратете ми една линейка за "Софиямед", където да ми вземат ПСР и да ми направят и рентгенова снимка, защото се съмнявам, че развивам пневмония". Завеждащият смяната му казва: "Нека първо да направим ПСР, после ако се налага ще те откараме в болница", обяснява Сунгарска.
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
НАПАРАПЕТВАНЕ
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
Людмила Елкова: И чужди, и български фирми се изнасят от...
Предизвикателства забавят реставрацията на Доходното здание