Д-р Силвия Въндева: Биреното коремче е предвестник на диабета

1
Ендокринологът посочва най-честите симптоми, които дават сигнал, че може да сме с диабет или в преддиабетно състояние
Ендокринологът посочва най-честите симптоми, които дават сигнал, че може да сме с диабет или в преддиабетно състояние Снимка: Асен Игнатов / Архив

Ендокринологът посочва най-честите симптоми, които дават сигнал, че може да сме с диабет или в преддиабетно състояние

Над половин милион българи живеят с диабет, сочат данни на Българската асоциация „Диабет“. Половината от засегнатите не подозират за заболяването.

Захарният диабет е сред най-социално значимите заболявания както в България, така и в световен мащаб. По данни на Българската асоциация „Диабет“ повече от 500 000 души в страната са диагностицирани със заболяването, а около 300 000 вероятно са засегнати, но не знаят. Според предварителни данни за 2023 г. близо 16% от населението у нас страда от диабет, като половината от тях не са диагностицирани, съобщи Българското дружество по ендокринология.

Международната диабетна федерация отчита тревожни данни – в света около 540 милиона души живеят с диабет, което представлява 1 на всеки 10. Всяка година случаите на новозаболели се увеличават с 7 милиона, включително 70 000 деца. Болестта взема и жертви – на всеки 10 секунди един човек умира от усложнения, свързани с диабета.

Ранни симптоми и диагноза: Как да разпознаем диабета?

Ендокринологът д-р Силвия Въндева от Университетската специализирана болница по ендокринология „Акад. Иван Пенчев“ в София обясни пред вестник "Телеграф", че диабетът често остава неразпознат в ранните му стадии. „Диабетът не боли“, казва тя и уточнява, че първоначалните симптоми са дискретни и могат лесно да се пренебрегнат.

Диагнозата се поставя след измерване на кръвната захар на гладно, при стойности над 7 ммол/л, или случайно измерена стойност над 11,1 ммол/л. Гликираният хемоглобин също дава важна информация за състоянието на пациента, като стойности над 6,5% подсказват за наличие на диабет. При диабет тип 2 често се наблюдава и повишаване на телесното тегло.

Ендокринологът посочва най-честите симптоми, които дават сигнал, че може да сме с диабет или в преддиабетно състояние. „Най-честата симптоматика е свързана с появата на умора, повишена жажда, повишено уриниране, съхнене на устата. В повечето случаи захарният диабет е съпроводен с покачване на телесното тегло, предшествано от инсулинова резистентност“, обяснява специалистът.

Тя коментира, че биреното коремче невинаги е белег, че човек страда от диабет, но може да е предвестник, че може да се срещнем със заболяването, особено ако не предприемем някакви действия за здравето ни.

Усложнения и рискове при неконтролиран диабет

Неконтролираният диабет крие сериозни рискове за здравето, предупреждава д-р Въндева. Той увеличава вероятността от сърдечносъдови заболявания, като инфаркти, инсулти и сърдечна недостатъчност. Също така диабетът може да доведе до хронични бъбречни заболявания, периферна невропатия, която причинява изтръпвания и болки, както и диабетна ретинопатия – водеща причина за слепота в развитите страни.

При лош контрол на диабета са възможни и трудно зарастващи рани на крайниците, които понякога налагат дори ампутации. Специалистът подчертава, че лошото управление на болестта скъсява живота с 10-15 години в сравнение с хората, които нямат диабет.

Рискове за младите и децата

В последните години се наблюдава тревожна тенденция – диабет тип 2 вече засяга и млади хора, включително деца. Докато в миналото заболяването се срещаше предимно при възрастни, сега се наблюдава сред деца със затлъстяване. Макар не всяко дете с наднормено тегло да развива диабет, то е предразположено към инсулинова резистентност, която може да прерасне в диабет на по-късен етап.

Как да предотвратим диабета?

Според д-р Въндева ключът към превенцията е промяна в начина на живот. Заседналият начин на живот, нездравословното хранене и липсата на физическа активност са сред основните фактори за развитието на заболяването. Препоръчва се ежедневна физическа активност, намаляване на приема на бързи въглехидрати като сладкиши и увеличаване на консумацията на зеленчуци и фибри. „Пациентите трябва да свалят постепенно килограмите си, като нормалната редукция на теглото е 2-5 кг месечно“, съветва специалистът.

Лечение и контрол

Лечението на диабет тип 1 изисква приложение на инсулин, тъй като организмът на пациента не може да го произвежда. При диабет тип 2, който е по-често срещан, терапията включва медикаменти и промяна в начина на живот. Специалистът предупреждава, че пациентите не бива да остават без терапия, тъй като това може да доведе до животозастрашаващо състояние, наречено диабетна кетоацидоза.

Д-р Въндева подчертава важността на балансираното хранене и умерената консумация на всички видове храни, като специално внимание се обръща на избягването на бързите въглехидрати и подсилването на метаболизма чрез движение.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари