Словаците се оказаха по-бедни от българите
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Невероятно, но факт - българите вече не са най-бедните в ЕС, словаците са ни изместили от това непрестижно първо място.
Поне това твърди словашката Асоциация на социално-икономическите анализатори, цитирана от информационна агенция ТАСР.
Всъщност цитираното проучване се отнася само за един измерител на благосъстоянието - средната работна заплата (СРЗ) , отнесена към равнището на цените в съответната страна, пише Сега. С други думи, оказва се, че в Словакия тамошният среден трудов доход купува по-малко стоки и услуги, отколкото могат да се вземат със СРЗ у нас. Според изследването Словакия отстъпва по покупателната сила на средната заплата не само на България, но и на Румъния, а също и на Турция.
Резултатите наистина са изненадващи, тъй като централноевропейската държава превъзхожда споменатите страни по икономическо развитие и словаците отдавна не са в групата на "бедняците" в ЕС. Очевидно обаче не само доходите, но и цените там са доста високи.
"Въпреки че тази оценка изглежда като шега, тя е вярна, сравняването на средните заплати само като номинални стойности е неподходящо, тъй като ценовите равнища (в отделните държави) не са сравними", коментира Ян Кошч, експерт от асоциацията, изготвила проучването. "По паритет на покупателната способност средната заплата в Словакия не достига и една трета от германската. Германия. С една средна заплата в Словения, Унгария, Полша, Чехия, Румъния може да се купи с над една трета повече, отколкото в Словакия, дори българите и латвийците със своите средни заплати може да купят малко повече", посочва Кошч.
Иначе в абсолютни стойности все още никой в ЕС не може да помръдне от последното място България. По данни на Националния статистически институт средната месечна заплата у нас е 1525 лева (стойността е за второто тримесечие).
ОЩЕ СРАВНЕНИЯ
Оставаме на дъното и по друг показател, с който Евростат - статистическата служба на ЕС, измерва благосъстоянието на населението в страните членки - индивидуалното потребление. Този индикатор показва какви са доходите на домакинствата - от заплати, пенсии, наеми, ренти, дивиденти и т. н. и колко стоки и услуги купуват с тях. За да може да сравнява, Евростат използва т.нар. паритет на покупателна способност (PPS) - нещо като изкуствена парична единица, която елиминира разликите в ценовите равнища между отделните държави. Една PPS купува еднакво количество стоки и услуги във всички страни членки на ЕС. И така Евростат установява, че през 2020 г. покупателната способност на българските граждани е била с 39% под средното ниво за ЕС. Румънците са значително по-добре от нас - тях си делят само 21% от средния европеец. "Средното ниво" са Италия, Кипър, Франция, Швеция, а най-висока е покупателната мощ на населението в Люксембург, Германия и Дания.
Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата...
Биволъ: Кметът на Поморие тъне в лукс за чужда сметка
Доналд Тръмп може да поиска Панамския канал да бъде върнат...
Нели Сано: 26 години на нощното ми шкафче стои една отворена...
Свалиха двама пилоти от ВМС на САЩ над Червено море