Какво се променя в България от 1 януари 2024 година?
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Много от промените ще ударят потребителите по джоба
За първи път от две години насам България влиза в новата година с приет бюджет. Това обаче не е всичко важно, което влиза в сила от 1 януари 2024 г., пише Economic.bg. Новата година, например, започва с рекорден ръст на минималната работна заплата – от 780 на 933 лв. Скокът е заради автоматизирания механизъм, който бе приет преди година, и който за първи път обвързва минималната работна заплата със средната брутна заплата за страната.
С нейното повишаване се вдигат и минималните осигурителни прагове – както за повечето професии в България, така и за самоосигуряващите се лица. Минималният праг се изравнява с новия размер на МРЗ, а максималният осигурителен доход се увеличава от 3400 на 3750 лв.
От 1 януари се вдига и линията на бедност – от 504 на 526 лв. Повишаването ѝ тази година е минимално и ще окаже отражение върху финансовата подкрепа за хората с увреждания, чиито помощи са обвързани с нивото ѝ.
Отново от 1 януари, нагреваемите изделия със съдържание, различно от тютюн, също ще се облагат с акциз и съответно крайната им цена ще скочи. На практика така се приравняват всички електронни устройства, независимо дали в течността им има никотин, или само екстракт от растения, билки или плодове, към тютюневите изделия.
Според приетите данъчни закони от 1 януари рязко се вдигат и глобите за фалшиво счетоводство.
От 1 януари поскъпва студената вода в цялата страна. Комисията за енергийно и водно регулиране реши средното нарастване да е с 15%, но на места то ще достигне 40%. Най-голямо увеличение се предвижда в Сливен – 41% и във Видин – почти 30%, а най-малко – в Кюстендил (1.5 на сто).
От днес пада цената на природния газ с 8%. Тя обикновено се движи нагоре през зимния сезон, но заради топлото време и препълнените газови хранилища цените на борсите вървят надолу, което се отразява и в България.
Отново от 1 януари, както се разбраха коалиционните партньори от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, спира износът от рафинерията в Бургас на „Лукойл Нефтохим“. Самата рафинерия обяви, че това на практика означава отпадане на дерогацията, тъй като тя няма как да продава само в България, тъй като пазарът е малък, а складовете ѝ ще се напълнят бързо. И заплаши, че ще спре да работи.
Продължава постепенното нарастване на изискването за възраст и стаж за пенсиониране по график, който беше приет още през 2015 г. През 2024 г. възрастта за пенсиониране при жените става 62 години и 2 месеца, а при мъжете – 64 години и 7 месеца. За да се пенсионират, жените трябва да са натрупали 36 години и 6 месеца стаж, а мъжете – 39 години и 6 месеца. Увеличенията в тази сфера варират между 1 и 2 месеца. По план това нарастване трябва да продължи, докато достигне 65-годишна възраст с 37 години стаж за жените и 65 години с 40 години стаж за мъжете. За мъжете това ще стане през 2029 г., а за жените – през 2037 г.
От 1 януари работодателите ще покриват първите два, а не първите три дни болничен на служителите си. Максималният дневен размер на паричното обезщетение за безработица пък нараства до 107.14 лева.