Шеф Ради Стамболов разкрива тайните на класическата торта "Гараш"
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 5
36 майстори се състезават в кулинарния празник
Русе отново отдаде почит на сладкото си наследство с третото издание на Празника на тортата "Гараш". Заместник-кметът на града, Златомира Стефанова, сподели за БТА, че тази година в събитието са се включили рекорден брой от 36 любители сладкари.
Изборът на Русе за домакин на този кулинарен празник не е случаен. Историческите изследвания сочат, че именно в този град, известен като "Малката Виена", е създадена прочутата торта "Гараш". Нейният създател, Коста Гараш, черпи вдъхновение от виенската торта "Сахер", като през 90-те години на 19-и век създава своя уникален десерт.
"Празникът на торта "Гараш" се превърна в традиция за нашия град. Той привлича все по-голям интерес. Конкурсите тази година са два - за класическа и за нетрадиционна торта "Гараш". Със събитието подкрепяме и местния бизнес, като 22 сладкарници представят свои продукти на отделни щандове", сподели Стефанова.
Шеф Ради Стамболов, един от организаторите на празника, коментира пред БТА еволюцията на тортата: "Дори един емблематичен класически продукт търпи своето развитие. Не трябва да се забравя класиката, но хората трябва да бъдат смели и да експериментират. На празника има много интересни решения. А класиката е орехи, белтъци, пудра захар, шоколад, сметана, масло, и тортата трябва да бъде поръсена с шамфъстък. Тя трябва да има пет реда платки и четири сантиметра височина".
Водещ на събитието беше актьорът Владимир Зомбори, който разкри интересна връзка със сладкарската традиция: "Както и Коста Гараш, така и прадядо ми също идва от Австро-Унгария. Той е бил придворен сладкар на Фердинанд. Установява се в България, като се запознава с прабаба ми, която е сръбкиня. Прадядо ми има също най-различни видове рецепти. Една от тях е за торта "Зомбори"".
Празникът предложи богата програма, включваща състезания, кулинарни работилници и демонстрации за деца и възрастни. Шеф Ради Стамболов зарадва посетителите със специално приготвени "Гараш трюфели".
Кулминацията на събитието беше концертът на Васил Найденов, който завърши празничната вечер.
Докладвай този коментар за нередност
×до 4: Млъкни, бе садист! Не съм закусвал още, а ти ми бръщолевиш за вкусотии! Да ти се пресече шоколадовия ганаш дано!
Докладвай този коментар за нередност
×Оригинал Гараш: Торта "Гараш" и торта "Сахер" нямат общо помежду си, ако е вдъхновена от торти - това са Добуш, Естерхази и Пишингер. А с този шамфъстък стават банални, в рецептата са бадеми ... С тези шамфъстъци, кокоси и алкохол се чудя тортата пиратска ли е, ориенталска ли, италиански стил?! ... но не и Гараш! Освен всичко друго оригиналната рецепта не е с бадемов барут (каквато е версията на Владо Иванов и Борис Пенев), а е гарнирана с част от крема, шприцовани цветя, в които са забодени боядисани в зелено, предварително попарени и обелени цели бадеми (във вид на листа). Тази година пак някой си беше позволил да закачи транспарант с фалшива рецепта от фалшив вестник
Докладвай този коментар за нередност
×Иво: Или съм се върнал назад във времето или напред за да чета дунавмост. Може ли и числата за тотото?
Докладвай този коментар за нередност
×Вътршен човек: Абдали, всички торти са направени в цеха на Филаделфия. Всичко е парлама.
Докладвай този коментар за нередност
×Браво!: И кога завърши празничната вечер - в 12:50?