САЩ увеличава натиска върху Турция заради връзките й с Русия
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 0
Сърдечните отношения между Ердоган и Путин предизвикаха гнева на Запада
Американски служители са провели разговори с турските си колеги относно спазването на финансовите санкции, наложени на Русия заради нейното нахлуване в Украйна, пише Bloomberg, цитирана от Агенция Фокус, като отбелязва, че това е последният ход на Запада спрямо Анкара, който цели да я притисне да спазва по-твърда позиция срещу Москва.
Делегация, водена от Елизабет Розенберг, помощник-секретар по финансирането на тероризма и финансовите престъпления в Министерството на финансите на САЩ, се срещна с управителя на турската централна банка и бизнес групи в Анкара и Истанбул по-рано тази седмица и трябваше да се свърже с местни служители на Министерството на финансите в сряда, според неназовани събеседници на агенцията, запознати с дискусиите.
Посещението идва седмица след като турският президент Реджеп Тайип Ердоган и руският му колега Владимир Путин проведоха разговори в казахстанската столица, четвъртата им лична среща за също толкова месеца. Двамата лидери се споразумяха да засилят енергийните връзки и да създадат международен газов хъб в Турция, потенциално позиционирайки страната като ключов маршрут за руските потоци към Европа.
Задълбочаващите се икономически и търговски връзки на Турция с Русия, подкрепени от сърдечните отношения между Ердоган и Путин, предизвикаха гнева на Запада, който иска да създаде единен международен фронт, за да убеди Москва да промени курса си спрямо Украйна.
Заместник-министърът на финансите на САЩ Уоли Адейемо посети Турция през юни, като част от усилията на администрацията на президента Джо Байдън да събере подкрепа за ограничаване на руските активи в чужбина. По-късно Адейемо изпрати писмо до няколко турски бизнес групи, предупреждавайки ги за последиците от извършването на бизнес в Русия.
През септември Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ предупреди финансовите институции за рисковете от сключване на нови споразумения или разширяване на съществуващи с руския оператор на разплащателни карти "МИР“. Това разтревожи турските служители и всичките пет турски банки, които участваха в системата, впоследствие я изоставиха.
Ердоган има стратегически и добре установени връзки както с Киев, така и с Москва и се стреми да позиционира Турция като посредник в тяхната война. Той помогна за осигуряването на сделки за възобновяване на доставките на зърно от украинските черноморски пристанища и за обмен на военнопленници.
Въпреки че Турция осъди нахлуването на Русия и се обяви против анексирането на четири украински региона, Ердоган публично защити Путин срещу западните санкции.
Турция става все по-важен партньор за Путин, тъй като санкциите затварят други пътища за търговия, пътуване и инвестиции. А Ердоган, който ще се бори за още един мандат на изборите догодина, очаква Русия да помогне за укрепване на закъсалата турска икономика, усилие, което включва осигуряване на отстъпка за газ и споразумение за плащанията да се извършват в лири.
Ибрахим Калън, говорител на турското президентство, потвърди във вторник, че разговорите за забавяне на плащанията на турския държавен вносител на енергия Botas към Русия до 2024 година са "в ход“.