Съдът отстрани д-р Георги Кръстев от ЛКК по ортопедия

0
Съвестта ми е абсолютно чиста, заяви лекарят, обвинен за източване на Здравната каса
Съвестта ми е абсолютно чиста, заяви лекарят, обвинен за източване на Здравната каса Снимка: Traffic News

Районният съд в Пловдив отстрани д-р Георги Кръстев като председател и член на ЛКК по ортопедия в ДКЦ-1 в Пловдив, въпреки че той обяви пред магистратите, че е подал молба за напускане, и тя е уважена от 27 август. 

Искането към съда бе от прокурор Димитър Пехливанов. Той каза, че ще настоява да  бъдат отстранени от ЛКК и лекарите д-р Светозар Попов и д-р Пенко Кацарски. По думите на д-р Кръстев пред съдията стана ясно, че той не счита, че трябва да се гледа отстраняването му. За същото пледира и адвокатът му Гено Василев.

Д-р Кръстев на излизане от залата, попитан дали съвестта му е чиста каза само: "Убеден съм, че и вие журналистите мислите като мен, абсолютно съвестта ми е чиста. Много трудно се доказва невинност, но това не е невъзможно и ще съдействам на институциите за това нещо.", предава БНР.

Мотивите на Райнен съд съобщени от съдия Панайот Велчев, са че има срок от 14 дни, в които може да се обжалва решението на Регионалната здравна инспекция - Пловдив, с което се прекратява работата на д-р Кръстев в ЛКК. Затова съдът счете, че е основателно да отстрани ортопеда от заеманата длъжност. Велчев каза, че по един или друг начин, ако Кръстев остане на работа, това би затруднило разследването. То се води от 2018 година и има събрани няколко десетки тома обвинение.

Пловдивският ортопед бе задържан заради измама по схемата за издаване на болнични за източване на фонд "Държавно обществен осигуряване" – НОИ. Тази седмица в писмо до медиите той се извини на пациентите си, че не ги е обслужил в деня на задържането му и, че не отговаря на мобилния си телефон, като обясни, че той му е иззет за неопределен срок.

След първоначалното задържане на д-р Кръстев бе наложена парична гаранция от 30 000 лева. 

Според разследването, мъж от Харманли, който е обявен за общодържавно издирване, е регистрирал в Пловдив фирма и е назначил 10 души от различни краища на страната, като целта е била да получават пари с издаване на фалшиви болнични листове на тяхно име. Те са назначени на високи заплати, по които е трябвало да бъдат осигурявани на максимален  осигурителен доход. 

В действителност фирмата дължи на НОИ неплатени вноски за ДОО за 68 000 лева. От 2017 година, когато започва схемата, лекарска комисия към ДКЦ е издала на фиктивните служители болнични за над 76 000 лева, твърдят от прокуратурата. 

Разследването започна след сигнал от Териториалното поделение на НОИ Пловдив, след като институцията е получила от фиктивната фирма 117 болнични листа за една година, по които е изплатила 76 000 лева.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари