Съдът на ЕС отмени ТИР-овете да се връщат в базата на превозвача на два месеца
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Искането по пакета "Мобилност" бе на България и още 5 държави
Съдът на ЕС отмени част от законодателството за международни товарни превози.
Европейският съд (ЕС) постанови днес решение, с което отмени част от европейското законодателство, касаещо международните товарни превози. Конкретно, отменена беше разпоредбата, изискваща товарните автомобили да се връщат в базата на превозвача на всеки два месеца.
Това решение идва в отговор на жалба, подадена от шест държави-членки на ЕС - България, Румъния, Кипър, Унгария, Малта и Полша. Тези страни оспориха няколко ключови текста от така наречения "Пакет Мобилност", който регулира работата на шофьорите на тежкотоварни автомобили и условията за международен транспорт в рамките на ЕС.
Въпреки че Съдът на ЕС отмени разпоредбата за двумесечното връщане на камионите, той потвърди валидността на останалите оспорвани текстове от законодателството. Това включва:
- Забраната шофьорите да ползват редовната си 4-седмична почивка или компенсационната 5-седмична почивка в превозното средство.
- Задължението на превозвачите да организират работата на водачите така, че те да имат възможност да се връщат в базата на всеки три или четири седмици за седмична почивка.
- Изискването за поставяне на ново поколение тахографи.
- Периодът на изчакване при извършване на каботаж.
- Определянето на водачите като "командировани работници" при извършване на каботаж между държави от ЕС, различни от държавата на регистрация на превозвача.
В своето решение Съдът на ЕС посочва, че Европейският парламент и Съветът на ЕС не са разполагали с достатъчно данни за оценка на въздействието на отменените текстове. Това създава необходимост от "запълване на правния вакуум", възникнал в резултат на отмяната.
Говорител на Европейската комисия коментира ситуацията, заявявайки, че комисията няма възможност за допълнителни действия срещу съдебното решение. Той подчерта, че отменените разпоредби не са били част от първоначалния законопроект, предложен от Европейската комисия.
Това решение на Съда на ЕС ще има значително влияние върху сектора на международните товарни превози в Европа. То отразява продължаващия дебат между различните държави-членки относно баланса между свободното движение на стоки и услуги и защитата на правата на работниците в транспортния сектор.
Очаква се в близко бъдеще европейските институции да предприемат стъпки за адресиране на възникналите правни празноти и за осигуряване на ясна регулаторна рамка за международните товарни превози в рамките на ЕС.