Ружди Ружди е добър с въдицата, колкото с гюлето
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 1
Парашампионът обича да разпуска с риболов
Българският златен медалист Ружди Ружди, който триумфира на Параолимпиадата в Париж в дисциплината тласкане на гюле (F55) с впечатляващите 12,40 метра, поддържа формата си по един необичаен начин – с риболов, пише България днес. Вместо да разчита само на традиционните тренировки, 33-годишният спортист се е отдал на любимото си хоби, което съчетава с подготовката си за големите спортни събития.
Инвалидната количка, в която Ружди е прикован след трагичен инцидент, не му пречи да се отдаде на удоволствието от риболова. Често може да бъде видян на брега на езеро, където постига солидни успехи с въдицата – почти толкова добри, колкото и на спортното поле.
Освен че се справя блестящо с гюлето, Ружди показва и умения зад волана. Въпреки инвалидността си, той управлява черен джип мерцедес, доказвайки, че упоритостта му няма граници. Животът на Ружди се променя коренно, когато на 17 години претърпява тежка катастрофа между родното си Глоджево и съседното село Сеново. Заради липсата на предпазен колан, той е изхвърлен от автомобила, който го затиска, оставяйки го парализиран. Макар да е прикован към инвалидната количка, Ружди не се предава и намира нова цел в спорта.
По време на рехабилитацията си в Павел баня, Ружди се запознава с бивша лекоатлетка и бронзова медалистка от Пекин 2008, която му показва пътя към параолимпийските успехи. Нейният брат, Радослав Тодоров, открива Ружди за спорта и става негов личен треньор. Днес целият град Глоджево се гордее със своя герой.
„Очаквахме победа, но не смеехме да се зарадваме докрай. Голяма гордост! Не знам дали има други, които тренират толкова усърдно, колкото него“, споделя майката на Ружди, Сайме Мустафа. Баща му, Юксел Ружди, допълва: „Преди състезанието беше малко контузен, но успя да преодолее всичко и да даде най-доброто от себе си.“
За Ружди това е втори златен медал на Параолимпийските игри, след като вече спечели първото място в Рио де Жанейро през 2016 година. В Токио 2020 бе ощетен и остана със среброто, но този път триумфира с чест и достойнство.
„Много съм щастлив и горд. След толкова труд и лишения, този медал ме прави истински щастлив. Продължавам да тренирам и няма да спра, докато не постигна още успехи. Благодаря на треньора си Радостин Тодоров за помощта и подкрепата“, споделя Ружди.
В знак на признание за успеха му, председателят на Българския олимпийски комитет Стефка Костадинова изпрати поздравителен адрес до Ружди, в който подчерта, че златният му медал е доказателство за несломимата сила на човешката воля и дух. Поздрави бяха отправени и към останалите ни паралимпийци - Християн Стоянов и Стела Енева, които завършиха четвърти в своите дисциплини.
Докладвай този коментар за нередност
×Анчо: Наслука Ружди!!!Много успехи в риболова и в спорта.