Редките метали за електромобили са на изчерпване
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Недостигът на литий и манган може да спре възхода на електромобилите
Консултантската компания McKinsey публикува тревожен доклад за бъдещето на електромобилната индустрия. Според анализаторите, глобалният недостиг на критични суровини като литий, манган и графит може да създаде сериозни затруднения в производството на електрически превозни средства до края на десетилетието.
Експертите прогнозират шесткратно увеличение на продажбите на електромобили - от 4.5 милиона броя през 2023 година до 28 милиона единици годишно през 2030 година. Това безпрецедентно разрастване на индустрията поставя под въпрос способността на доставчиците да осигурят необходимите материали за производството на батерии.
Предизвикателства пред производителите
Въпреки че новите литиево-железни фосфатни (LFP) батерии намаляват зависимостта от дефицитни материали като кобалт и никел, те продължават да изискват значителни количества литий, манган и графит. Преходът към този тип батерии предоставя временно решение, но не адресира фундаменталния проблем с недостига на суровини.
Екологични предизвикателства
Докладът на McKinsey разкрива още един сериозен проблем - добивът и преработката на суровините за батерии генерират около 40% от общите емисии при производството на батерии за електромобили. Към момента няма технологично решение за намаляване на този въглероден отпечатък.
Потенциални решения
Надеждите на производителите са насочени към няколко иновативни технологии за производство на батерии, които се очаква да достигнат промишлени мащаби до 2030 година. Сред тях са новите формули за твърдотелни батерии, които използват алтернативни материали.
Вече съществуват и експериментални инсталации за извличане на литий от геотермални водни източници. Въпреки това, ако търсенето на електромобили продължи да расте, а новите технологии не успеят да навлязат в масово производство, индустрията рискува да изпадне в сериозна суровинна криза.