Най-разпространените суеверия, които спазваме на Коледа
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Езически ритуали се преплитат с християнските традиции
Рождество Христово е сред най-почитаните християнски празници, но много от традициите, които спазваме днес, имат корени в древни езически обичаи. Редица ритуали и поверия са свързани с предсказване на бъдещето на дома и семейството, като някои се считат за добри, а други за лоши поличби.
Според народните вярвания, коледната украса има защитна функция за дома срещу природните стихии и зли сили. В католическите страни съществува традиция лампичките на елхата да се запалват едва след появата на първата звезда в коледната нощ.
Традиции около коледното дърво
Украсяването на елхата традиционно се извършва на Бъдни вечер - 24 декември. В някои западноевропейски държави този ритуал се изпълнява след като децата заспят. Интересна традиция съществува в Германия, където последното украшение на елхата е със специална форма на зеленчук. На сутринта децата се състезават да го открият, като победителят получава специална награда.
Защита на дома
В много култури съществува обичай вратите да се оставят отворени на Бъдни вечер, за да могат злите духове да напуснат жилището. Друга традиция повелява да се постави запалена свещ на перваза на прозореца, която да гори през цялата нощ, за да показва пътя на доброто към дома.
Български обичаи
В българската традиция е задължително всички помещения да бъдат прекадени с тамян за здраве и благополучие на семейството. Съществува поверие, че метенето на прага носи нещастие през следващата година.
Важен елемент от празничната трапеза е обредният хляб с паричка, който носи материално благополучие на човека, в чието парче се падне. В някои региони на България в питката се поставят още бобено зърно за късмет и дрянова клонка за здраве.