Древни ритуали и обичаи събират българите на Бъдни вечер

1
От "мълчаната вода" до паричката в питата - традициите продължават
От "мълчаната вода" до паричката в питата - традициите продължават Снимка: Асен Игнатов / Архив

Християнските семейства се събират за най-светлия празник

В навечерието на Рождество Христово, на 24 декември, християнските семейства отбелязват един от най-светлите празници - Бъдни вечер. Това е времето, когато домовете се изпълват с очакване за раждането на Божия син и започва тържественото честване на Христовото рождение.

Духовна подготовка и ритуали

Християнската традиция повелява вярващите да се подготвят за празника чрез пост, изповед и молитва, за да пристъпят достойно към Светото Причастие. Етнографските проучвания показват, че според българските обичаи, стопанинът на дома има специална роля в празничната вечер.

Ритуалът започва със запалването на бъдника - специално подбрано дърво, което се поставя в огнището. Докато разбърква огъня, стопанинът изрича древното благопожелание: "Колкото искрици, толко пиленца, шиленца, теленца, дечица в тоя дом". В съвременните домове елхата е приела символичната роля на бъдника.

Приготовления и обредни хлябове

Докато мъжете изпълняват защитните ритуали, жените се заемат с приготвянето на празничната трапеза. Централно място заема замесването на обредните хлябове, което започва още в ранни зори. Традицията повелява най-младите момичета да донесат "мълчана" вода, като пазят пълно мълчание по пътя.

Домакинята замесва специална кръгла пита, известна като боговица или бъдняк. В нея се поставя сребърна пара и дрянови пъпки, символизиращи здраве и благополучие. Украсата включва плодове, жита и кръстове от тесто - символи на плодородието и благоденствието.

Празнична трапеза

Според традицията, трапезата включва нечетен брой постни ястия - 7, 9 или 11, всяко със своята символика. Задължителните ястия включват:

  • Варен боб
  • Варено жито
  • Пълнени чушки с ориз
  • Постни сарми
  • Ошав
  • Баница с тиква
  • Мед
  • Лук и чесън
  • Обредна пита с паричка

Вечерта на празника

Най-възрастният член на семейството има честта да прикади трапезата и дома с тамян, след което главата на семейството разчупва празничната погача. Първото парче се отделя за Бога и се поставя пред иконата, второто е за дома, а останалите се разпределят между членовете на семейството.

Гадания и народни вярвания

Народната традиция свързва Бъдни вечер с възможността за предсказване на бъдещето. Наблюдава се как гори бъдникът - силните искри се считат за знак за богата реколта. Разпространен е и обичаят за гадаене със орехи, където състоянието на ядката предвещава здравето през идващата година.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари