Разцеплението в ДПС: Пеевски срещу Доган

0
Кой в ДПС тръгна срещу волята на Пеевски
Кой в ДПС тръгна срещу волята на Пеевски

Кой в ДПС тръгна срещу волята на Пеевски

Движението за права и свободи (ДПС) е в центъра на бурни политически събития след като 15 депутати се отклониха от линията на Делян Пеевски и останаха лоялни на почетния лидер Ахмед Доган. Това разцепление в партията настъпи по време на гласуването за предложението на ГЕРБ за кабинет, оглавен от Росен Желязков, което беше отхвърлено от парламента. Източници потвърждават, че 30 депутати от ДПС подкрепиха кабинета, докато 15 други отказаха, създавайки опасност за позициите на Пеевски в движението.

Заплахите на Пеевски и ролята на Доган

След разцеплението, съпредседателят на ДПС Делян Пеевски, санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания, не се поколеба да изрази своята позиция чрез заплашителни думи. Той заяви, че има 30 евроатлантически депутати в ДПС и те ще останат депутати, намеквайки за предстояща чистка в редиците на партията. Ако 15-те опоненти на Пеевски бъдат изключени, движението ще се свлече от втора на четвърта позиция в парламента, губейки шанса за втори мандат за съставяне на кабинет, който ще отиде при ПП-ДБ.

Разривът между лидерите

Разривът в ДПС беше потвърден от дългогодишния депутат Рамадан Аталай, който публично обяви, че Доган е наредил на депутатите да не подкрепят проектокабинета "Желязков". Това доведе до безпрецедентно разцепление в гласуването на парламентарната група на ДПС.

Лидер срещу лидер

Сред най-значимите фигури, които тръгнаха срещу Пеевски, е съпредседателят на движението Джевдет Чакъров. Той зае поста през февруари по предложение на Доган и отговаря за международните връзки и традиционните избирателни райони. Пеевски, от своя страна, пое парламентарната дейност на ДПС и повишаването на подкрепата в нетрадиционните райони. Въпреки това, Чакъров и още петима членове на ръководството гласуваха против предложението на ГЕРБ.

Други значими фигури

Други видни фигури, които се противопоставиха на Пеевски, включват зам.-председателя на ДПС Джейхан Ибрямов и членовете на Централното оперативно бюро Ализан Яхова, Севим Али, Левент Мемиш и Валентин Тончев. Ибрямов, който гласува "въздържал се", впоследствие обяви, че системата е отчела грешно гласа му и той също е против.

Ветерани и дебютанти

Сред депутатите с дългогодишен опит, които не се съобразиха с волята на Пеевски, са Севим Али и Хайри Садъков. В същото време, депутати с по-скромен парламентарен опит като Анджей Джандев, Фатме Рамадан и Юсеин Вейселов също се отклониха от линията на Пеевски. Вейселов, например, има проблеми с правосъдието след като беше осъден за причиняване на смъртта на колоездач при катастрофа.

Последствията

Текущото разцепление в ДПС и противопоставянето между Делян Пеевски и Ахмед Доган създават сериозни предизвикателства за партията. Последствията от тези събития може да доведат до значителни промени в политическата карта на България и в самата структура и управление на ДПС. Въпросът остава как ще се развият отношенията вътре в партията и как това ще се отрази на бъдещето на движението и неговите избиратели.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -1
    5
    daskal
    Е, значи скоро очакваме да изгрее отново... Лютви Местан. Помнете ми думата.
  • 5
    4
    Арслан Дервишоглу
    Сокола ли ще изяде шопара, или шопара ще изяде сокола? Предстои да видим...
  • 6
    3
    Отегчен
    Пеевски малко се прецака. Не, бе, то ясно че той еднолично не е тръгнал да превзема партията на турци, някой-нещо му е подшушнал, някакви обещания са му дадени, било да го изкарат от позорния списък, било друго, но как не си даде сметка, че това не е нормална партия? Това е електорат от сравнително неграмотни и трудно разбиращи български език хорица. Изобщо, нагази като хипопотам в блато.
  • 5
    2
    Анонимен
    Аз съм против етническите партии, защото разделят вместо да обединяват хората.
  • 10
    1
    Хайде, хайде
    Впрочем, някъде прочетох брилянтно точното описание на ситуацията : "Войната на еничари срещу турци". ДПС сами си го набиха. В желанието си да се разграничат от образа си на етническа партия започнаха да засмукват етнически българи. Но не си дадоха сметка, че засмукват блоклучета. А според закона на прахосмукачката, рано или късно боклучето влиза в двигателя и му ебава мамата.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Брато, излез. Чакам те долу!
- Не мога, брат! У нас е ад!
- Айде, като заспи сатаната, ела да пием по бира!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари