Програма на МФ „Мартенски музикални дни“ за следващите четири дни
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
В рамките на фестивала ще бъде открита и изложбата-конкурс за съвременни визуални изкуства „Пауза“
Спокойствие и транс, екзалтация и изтощение, сън и реалност – с тази нова програма, наречена Goldberg Nights (по аналогия с прочутия цикъл вариации на Й. С. Бах), момчетата от Саксофонния квартет SIGNUM, сравнявани често с четиримата от Бийтълс, се впускат в една одисея от образи и звуци на 21 септември (вторник). Този път музикантите ще свирят заедно с един от най-екстравагантните пианисти на немската музикална сцена днес – пианистът Кай Шумахер, чиито солови изпълнения днес се превръщат в акт на чиста музикална алхимия. Очаква ни един истински инструментален театър, една наистина опияняваща смес от класика, авангард, джаз, техно и пост рок култура с музика от Й. С. Бах през Шуберт, Дебюси, Гершуин, Телониус Монк, Стив Райх, до музиката на немската супергрупа за електронна музика Moderat.
От 17:00 ч. на 21 септември, в рамките на фестивала, ще бъде открита и изложбата-конкурс за съвременни визуални изкуства „Пауза“. Домакин на събитието е Художествената галерия в Русе.
Гостуването на оркестъра на Българското национално радио на 22 септември (сряда), под диригентството на Маестро Марк Кадин, предлага репертоарна инвенция на тема „Рапсодии“ – с любими жанрови творби от В. Стоянов, Дебюси, Лист, Владигеров и Енеску.
Фестивалната програма продължава на 23 септември (четвъртък) с „Концерт без оркестър“ на френския пианист Люка Дебарг, лауреат на международния конкурс „Чайковски“ в Москва, който представя един разнообразен, но и добре изграден в стилистично отношение клавирен репертоар от Бах до Скрябин.
Днес Люка е канен като изпълнител не само на рецитали, но и като солист на водещи оркестри в най-престижните зали по света, като тези на Берлинската филхармония, Концертгебау Амстердам, Театъра на Шанз-Елизе и Парижката филхармония, Уигмор Хол и Роял Фестивал Хол в Лондон, Алте Опер във Франкфурт, Кьолнската филхармония, Сантъри Хол в Токио, концертните зали в Пекин, Шанхай, Тайпей, Сеул и разбира се, Голямата зала на консерваторията Чайковски в Москва, концертната зала на Марийнския театър в Санк Петербург и Карнеги Хол в Ню Йорк. Участва и в летните фестивали на Ла Руж д’Антерон и Вербие.
Младият музикант посвещава голяма част от времето си за композиране и вече е създал около 20 творби за соло пиано и камерна музика. Сред тях са Orpheo – Концертино за пиано, ударни и струнен оркестър, чиято премиера е направена от Кремерата Балтика и клавирно трио, създадено под патронажа на фондация Louis Vuitton в Париж. Като постоянен гост-артист на Кремерата Балтика, Люка получава поръчка за написването на камерна опера.
Ансамбловата музика в „Мартенски музикални дни“ продължава на 24 септември (петък) с участието на Струнен квартет „Фрош“ и по един естествен начин свързва неспокойната лирика на прочутия клавирен квинтет на Шуман с експресията на създадения почти век по-късно струнен квартет на Цемлински. Тази програма ще срещне фестивалната публика с изключително надарения млад български пианист Емануил Иванов, абсолютен победител от Международния конкурс „Феручо Бузони“ в Италия, чийто дебют на русенска сцена се очаква с голям интерес.
Пълната програма на фестивала вижте ТУК
Хиперзвукова ракета от Йемен удари Тел Авив
Хиперзвукова ракета от Йемен удари Тел Авив
Корнелия Нинова създава движение "Непокорна България"
Корнелия Нинова създава движение "Непокорна България"
Стефан Джолев: Знаем накъде е тръгнал издирваният Николай