Хиляди ентусиасти посрещнаха зимното слънцестоене в Стоунхендж
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Учени разкриват нова теория за древния монумент
Хиляди ентусиасти се събраха днес при изгрев слънце край величествения Стоунхендж във Великобритания, за да отбележат зимното слънцестоене, предаде Асошиейтед прес.
Точно в 10:09 часа българско време първите слънчеви лъчи докоснаха древните мегалити, бележейки началото на най-краткия ден в годината за Северното полукълбо. Въпреки че гъстата облачност попречи на присъстващите да видят изгрева, това не възпря празничното настроение, съпроводено от ритуални барабани и песнопения.
Според астрономическите данни, територията на Англия ще получи под осем часа дневна светлина днес, преди постепенното увеличаване на светлата част от денонощието до лятното слънцестоене през юни.
Уникална възможност за посетителите
Зимното слънцестоене е един от редките моменти, когато туристите получават достъп до непосредствена близост с мегалитите. Древният паметник, издигнат преди приблизително 5000 години от неолитна култура, продължава да впечатлява със своя мащаб - за преместването на всеки от огромните камъни са били необходими усилията на над 1000 души.
Нови научни открития
Скорошно проучване, публикувано в списание Archaeology International, разкрива интригуващи детайли за произхода на монумента. Изследователски екип от Университетския колеж в Лондон и Университета в Аберистуит установява, че емблематичният "олтарен камък" в центъра на комплекса произхожда от Шотландия.
"Стоунхендж вероятно е служил като паметник на обединението на народите на Великобритания, отбелязващ вечните им връзки с техните предци и космоса", коментира професор Майк Паркър Пиърсън от Института по археология на Калифорнийския университет.
Друго забележително откритие е свързано с произхода на част от камъните, транспортирани от хълмовете Пресели в югозападен Уелс, намиращи се на разстояние от 240 километра.