Потребителската кошница е поскъпнала с 6 лева за година
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Цените на стоките в потребителската кошница са се повишили с 6 лева за една година.
Това каза Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища (ДКСБТ) пред NOVA.
Той обясни, че пандемията на коронавируса е изиграла малка роля за поскъпването.
"По-скоро неблагоприятния климат през май и юни оказа много по-съществено влияние - добави Иванов. - Основна причина за това разместване на цените, и че не наблюдавахме традиционния спад през май и юни, е лошото време. Наблюдавахме доста сериозни цени. В момента имаме една стабилизация на времето и един доста сериозен срив в цените. Най-драстичен е при доматите - с повече от 1 лев, и това стана само за една седмица. Ако продължава времето да е в този стабилен вариант, влизаме в тензенция - характерна, традиционна за това време на годината, и общо взето целият ценови индекс пада доста драстично в момента. И тенденцията е такава."
Председателят на ДКСБТ разви теория, че заради Covid-19 процесите по намаляване на цените са се развили малко по-бавно, което било заради трудната логистика.
"При основните хранителни продукти почти не наблюдаваме абсолютно никакви вариации - това е вече шести-седми месец абсолютно стабилен пазар - каза още Иванов. - Имаме една година, която беше благоприятна - от гледна точка на лука, морковите и картофите наблюдаваме по-ниски равнища от миналата година. За сметка, примерно, (на цените) при доматите и краставиците. И като цяло, от всички 27 хранителни продукти, които наблюдаваме, имаме една потребителска кошница с 6 лева по-скъпа от миналата година. Интересните процеси се случиха през ноември и декември - тогава имаме възходящи трендове почти при всичко, на световна база. След което вече четвърти-пети месец имаме възходящи треднове."
Иванов отдаде високите цени на черешите и ягодите отново на лошото време, като я окачестви обаче като добра новина за производителите.
"Високата цена на черешите и ягодите е изцяло заради лошия климат. Това е лоша новина за потребителите - задържаха се по-високи цени. Но към момента равнщето на черешите е около 2.30-2.40 лв./кг, което е точно съпоставимо с равнището (на цените) през миналата година. Но това е добра новина за производителите, тъй като имаше очаквания, че много (продукция) ще се хвърля, че ще има свръхниски цени. И "доброто време" през юни доведе до това, че те успяха да реализират и виждате, че от страна на черешоплоизводителите няма възражения по отношение на реализацията".
По въпроса с вредните вещества в хранителните продукти Иванов заяви:
"Относно нитратите в плодовете и зеленчуците - има си организация за контрол. По-важен е въпросът с пестицидите. Доколкото си спомняте, въведоха добри мерки за борба с хора, които некоректно използват пестициди. Все пак имаме проблеми в сектора, но важното стоката да е безопасна. По отношение на хвърлянето на продукция - много е трудно при този добре балансиран и висококонкурентен пазар да се стигне до хвърляне. Въпреки климатичните изченения, въпреки по-трудната логистика заради Covid-19, въпреки цялата напрегната ситуация, имаме вече едно доста сериозно стабилизарне в пазара и може би обществените очаквания в пазарните взаимодействия вече се успокоиха."
Народното събрание прави пети опит да избере председател
Българка в Исландия: Има постоянни изригвания от вулкана
BETL - нова измамна схема с криптовалута в България
Костадин Костадинов: Няма да оттеглим кандидата си за...
Костадин Костадинов: Няма да оттеглим кандидата си за...