Петър Витанов: Най-големият проблем ще е санкционирането на бедните
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Ако разширим емисиите за транспорт, трябва да сме сигурни, че имаме компенсации, заяви евродепутатът
Българският евродепутат Петър Витанов даде интервю за авторитетното брюкселско издание ЕURАСТIV.
Това съобщиха от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП.
„Европейската комисия предложи широкообхватно законодателство, насочено към намаляване на емисиите от автомобилния транспорт в целия ЕС. Но част от предложенията крият риск от задълбочаване на неравенството, ако не бъдат приложени правилно“, казва Витанов, който е ръководител на Делегацията на българските социалисти в ЕП, както и координатор в Комисията по транспорт и туризъм.
„Ако искаме да бъдат изпълнени амбициозните цели за постигане на стандартите за емисии на СО2 за леки и лекотоварни автомобили, трябва да сме сигурни, че инфраструктурата за алтернативни горива също е налице“, коментира социалистът.
Петър Витанов очертава и проблемите пред бъдещата трансформация.
„Ако искаме да не изоставаме от Съединените щати и Китай в индустрията и високите технологии, трябва да стимулираме електрическите превозни средства с нулеви емисии. От гледна точка на достъпността, всички големи производители се насочват към производство на автомобили с нулеви емисии. Според експертите пазарът се променя и до 2026 г. цената на електрическата кола ще се изравни с цената на обикновен автомобил“, казва още Витанов.
Според българския евродепутат колкото по-бързо се създаде този пазар, толкова по-бързо той ще стане достъпен и за всички европейци.
По повод предложението на Комисията за разширяване на системата за търговия с емисии с включване на автомобилния транспорт, Петър Витанов коментира: „Най-големият проблем е санкционирането на бедните. Трябва да се уверим, че има достатъчно компенсации за уязвимите хора. Ако разширим емисиите и за транспорт, трябва да сме сигурни, че имаме компенсации. Защото това разширяване ще доведе до по-високи цени на горивата, което ще повиши цените за транспортиране на всички стоки и това ще е голям проблем“.
Витанов подчерта, че предстои и сериозен дебат по въпроса как ще се финансира социално-климатичният фонд, като вероятно по тази тема ще сблъскат позиции богатите и по-бедните държави в ЕС.
А по повод критиките на индустрията, че е несправедливо да се прилагат „зелени данъци“, докато не е налична чиста технология, Витанов коментира: „Не трябва да наказваме бизнеса, ако няма друго решение“.