Пенсионната система на България пред реформа

0
Синдикати и бизнес в спор за бъдещето
Синдикати и бизнес в спор за бъдещето

Синдикати и бизнес в спор за бъдещето

Дебатът за бъдещето на пенсионната система в България се изостря, докато служебното правителство подготвя проектобюджета за следващата година. Премиерът обяви, че бюджетът ще бъде представен след изборите, за да се избегнат предизборни спекулации. Целта е дефицитът да бъде под 3%, което е ключово изискване за присъединяването на страната към Еврозоната, предава БНТ.

Синдикатите настояват за спешни мерки, предупреждавайки, че без плавно увеличение на пенсионната вноска, дефицитът в бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) може да надхвърли 15 милиарда лева още през следващата година. Бизнесът, от своя страна, изразява скептицизъм относно ефективността на такова увеличение.

Ивайло Иванов, служебен министър на труда и социалната политика, се опита да охлади страстите, заявявайки: "Това е въпрос на широка дискусия. Не е толкова лесно решение да се вземе. Пенсионната система е консервативно нещо. Последно 2015-та беше направена реформа в пенсионната система. Там нещата не се случват година за година."

Текущата ситуация е тревожна - над 11 милиарда лева от средствата за пенсии през тази година идват не от осигурителни вноски, а от държавния бюджет. Експерти от Националния осигурителен институт (НОИ) предупредиха в специален доклад, че без адекватни мерки, зависимостта на пенсионната система от държавния бюджет ще се задълбочава.

Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) предлага конкретно решение. Пламен Димитров, президент на КНСБ, обясни: "До 2045 година с по 1 процентен пункт през година за фонд пенсии 1 процентен пункт към втория стълб. Бюджетът сам по себе си от данъци все по-трудно ще може да финансира нарастващата дупка в разходите на ДОО."

Работодателските организации обаче не споделят този оптимизъм. Доцент Щерьо Ножаров, заместник-председател на Българската стопанска камара (БСК), предупреждава: "Икономическият растеж няма да може да захрани този 50% трансфер от държавния бюджет към бюджета на НОИ и вдигането на вноските с този процент или ще увеличи или сивият сектор или миграцията."

Министър Иванов подчерта, че решението за такава мащабна реформа не може да бъде взето от служебно правителство: "Не е работа на правителството, и то на служебно правителство да прави подобна реформа в момента. Разбирате, че това правителство в момента е със срок да не кажа утре, но съвсем скоро. Това трябва да го поеме цялото общество."

Друг наболял въпрос е определянето на минималната работна заплата (МРЗ). България трябва да приведе своите правила в съответствие с евродирективата за адекватни заплати до 15 ноември. Синдикати и работодатели все още не са постигнали съгласие по нов механизъм.

Пламен Димитров от КНСБ посочва: "Пречките са че искат да имаме отказ от действащото законодателство без да сме наясно как точно ще се разберем за неговата замяна." Доцент Ножаров от БСК добавя: "Ако трябва да се приложи директивата пряко се оказва,че МРЗ не трябва да бъде увеличавана. Трябва да остане в сегашния си размер за следващата година."

Министър Иванов заяви относно МРЗ: "МРЗ ще приеме, ще е такава каквато сме я определили. Но не е това целта. Целта е следващата година оттук нататък, когато се направи дългосрочна мярка това да става по правила, които са разписани в директивата."

Правителството предлага минималната заплата да стане 1077 лева догодина, но бизнесът заплашва да оспори това решение в съда. България рискува финансови санкции, ако не въведе евродирективата след 15 ноември.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    4
    Държавата да приеме
    законодателство което да спре регистрация на фирми от лица, които са продали фирмите си с огромни задължения за пенсионни осигуровки на малоимотни лица и създават нови и нови фирми, които препродават по същата схема. Това обаче не е пречка служителите от същите фирми с неплатени осигуровки да ползват всички права, тъй като не носят отговорност. Тоест системата е два пъти на минус - един път от невнасяне на осигуровките, и втори път от потребяване на същите осигуровки от служителите, на които не са внесени осигуровки, т.е. те имат право на пенсия за времето, в което не са им внасяни осигуровки. Да се търси наказателна отговорност на нотариуси, които са продали фирмите със задължения, без новия собственик да е обезпечил същите. Интересно защо народните изедници приеха, че не можеш да си продадеш имота ако имаш невнесени данъци, обаче не приемат забрана за продажба на фирма по същатата схема - за данъчни задължения. Ясно е кого обслужва народното събрание и цялата паплач от институции. Отделно от това, когато една институция е осъдена да плати обезщетение поради нарушение на законодателството, то нейния бюджет бива актуализиран и от някое друго перо на държавния бюджет бюджета на институцията се завишава с въпросните обезщетения или глоби. Е, това сигурно е супер дисциплиниращо институциите да спазват законодателството, защо да го правят, след като по никакъв начин не им се отразява на бюджетите, а плащат данъкоплатнице - нещо като хем си плащаш, хем си кашляш. Стига мародерстване!!! Ако съд или прокуратура, или някоя държавна институция са осъдени, бюджетите на същите не следва да се актуализират и да им се осигуряват допълнително средствата за некачествено свършената дейност. По такъв начин самите служители вътре в институцията, когато бюджетът налага намаляване на работните им заплати, ще осъществяват един на друг контрол, за да могат да си получават заплатите. Отделно от това синдикатите приемат обезщетения при пенсиониране на държавните служители като "договарят" в повече от определения минимум за синдикални членове, като това считам за противозаконно, защото се изяжда държавния бюджет, доколкото обезщетението се изчислява върху последното получено възнаграждение, което наприем след актуализациите средно е 2600 лева за служител на НАП. Как ви изглеждат 10 заплати, какъвто е размерът на обезщетението по закон и договорено от синдикатите в по-голям размер от законовия. Никъде в закона за държавния бюджет не е записано, че синдикатите могат да договарят по-голям размер на обезщетението за своите членове от този, определен със закона за държавния бюджет.
  • 2
    3
    Любезна
    Държавата да спре да плаща осигуровките на държавните служители. Последните да си плащат, както всички останали.
  • 6
    2
    До първи
    Да му мислят тези които остават ТУК да живеят и работят.Мине не мине време и все на хората пенсииките и вадят очите.Последната карта.Мърши долни и крадливи.Ив.Костов,Симеон Сакскобургготски,Тройна коалиция ,Станишев,ГЕРБ Борисов-Дянков.Държавата се разпредели между банди от криминални групировки с политици за лоби в парламента с участие на държавни служители,министерства,банки и институции,партии.
  • 9
    1
    ...
    Поредната кражба на века е на линия ! Толкова свирепо крадоха, че не съобразиха, че няма да има кой да прави деца и кой да работи за да издържа пенсионерите. Да му мислят шепата активно работещи.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари