Парламентът реши: Управител на БНБ подава оставка, ако приеме поста служебен премиер
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Депутатите гласуваха промени в Закона за БНБ
Управителят или подуправител на Българската народна банка (БНБ) ще трябва да подаде оставка, в случай че изрази изрично съгласие да бъде назначен за служебен министър-председател. Това решиха народните представители с промени в Закона за БНБ, които бяха включени в преходните и заключителните разпоредби на държавния бюджет за 2025 година.
Депутатите гласуваха новите текстове по време на второто четене на проектобюджета за 2025 година, което се проведе днес. Според приетите промени в нормативната уредба, ако управителят или подуправител на централната банка бъде назначен за служебен премиер по реда на член 99, алинея 5 от Конституцията на Република България, изборът на нов управител или съответно подуправител трябва да се произведе не по-късно от един месец от прекратяването на правомощията му.
До избирането на нов управител, неговите правомощия ще се упражняват от определен от него заместник измежду подуправителите на БНБ.
Конституционна рамка
Конституцията на Република България регламентира в член 99, алинея 5, че ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок.
Според основния закон на страната, за служебен министър-председател може да бъде назначен председателят на Народното събрание, управителят или подуправител на Българската народна банка, председателят или заместник-председател на Сметната палата, омбудсманът или негов заместник.
Важно е да се отбележи, че с новите промени в Закона за БНБ, парламентът изрично гласува правото на управителя или подуправител на централната банка да откаже да бъде назначен за служебен министър-председател.