Пълнее ли се от плодовете?
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Плодовете са любими хранителни продукти на много хора
Те стават още по-изкушаващи заради своя полезен и здравословен характер. Това е причината да участват в повечето диетични режими, а тяхната консумация се смята за силно препоръчителна, пише Gotvach.bg
Това обаче подвежда много хора да смятат, че плодовете са напълно безвредни и това дава възможност да се прекалява с тяхната консумация.
Ето каква е истината.
Пълнее ли се от плодове?
Плодовете съдържат захар, известна като фруктоза. Тя е сходна с глюкозата, с разликата че се усвоява от черния дроб. Нейната основна функция е да запълни гликогенните липси в черния дроб.
Нормалните нива за прием на фруктоза от организма е до 50 грама или пък 10% от дневния калориен прием. Ако тези стойности се превишат, то това означава, че вие претоварвате черния дроб. Тогава започва да се трупат излишни количества фруктоза, които се превръщат в триглицериди.
Това, от своя страна, активизира процеса на натрупване на мазнини, известен като липогенеза. Той се стимулира от прекомерния прием на фруктоза, който става причина за повишаването на кръвната захар и инсулина. Затова се смята, че плодовете наистина могат да доведат до напълняване, макар това да са крайни случаи.
За да избегнете подобни неблагоприятни влияния, то трябва да консумирате плодове в умерени количества.
Колко плодове мога да ям на ден?
Това можете да го постигнете с дневен прием от 2 - 3 плода.
Ако не целите отслабване, а поддържане на тегло, то тогава можете да си позволите около 25-40 г фруктоза на ден.
Средно плодовата захар на един плод е около 5 -10 г, което значи, че можете да изядете до 4 плода на ден.
Препоръчително е, при спазване на определен хранителен режим, да избягвате консумацията на високофруктозни храни като сушените плодове.
Плодове с най-високо съдържание на фруктоза
- Стафиди – 23 г;
- Круша – 11.8 г;
- Ябълка – 10.5 г;
- Банан – 7.1 г;
- Портокал – 6.1 г.