Отново на опашката на ЕС

0
Как ще ги стигнем...европейците?
Как ще ги стигнем...европейците?

Родната икономика не е достатъчно силна, за да гарантира увеличение на стандарта на живот в България, въпреки подема, в който се намира през последната година и половина.

В много сектори се отчита подем, но това не е все още сигурен сигнал за стабилен икономически ръст. Трудовото възнаграждение в страната няма шанс да изпревари следващия в класацията за брутно трудово възнаграждение от страните членки на Европейския Съюз. Състоянието на банковата система в България е стабилно и потреблението нараства паралелно с отпускането на кредити. Стресът, който бе предизвикан от кризата с КТБ, бе овладян и в момента много финансови институции разширяват дейността си. Повече на сайта credx.eu.

Причини за настоящото положение

Според г-н Виктор Йоцов, водеща фигура в изготвянето на доклада за състоянието на българската икономика през годината, работната ръка у нас няма да получава по-добро заплащане не само в краткосрочен, но и в по-дългосрочен план. От гледна точка на обезценяването на валутата в условията на валутен борд българският лев е стабилен, а инфлацията през последните две - три години е дори със знак минус. В настоящата 2017 година се отчита, обаче, плавно покачване на цените на много стоки, а с оглед на очакваното повишаване цените на електроенергията и газта може да се прогнозира и годишна инфлация от 1 - 2%.

Според изказването на доц. Йотов, въпреки стабилизирането на банковата система не може да очакваме голям подем, който да промени трудовото възнаграждение. Нивата на безработицата са на по-ниско равнище от преди 3 години, но заетостта не може да задържи добрия темп на нарастване и през изминалата 2016 година не се отчете повишаване на заетостта. Брюксел декларира, че в страната ни е отчетен икономически ръст от 3,3% през 2016 година и се очаква броят на безработните хора да намалее до приблизително 7%.

На какво се дължи повишената заетост на българите в родината?

При условие, че не се наблюдава бурно инвестиране в промишлеността и производството, с някои изключения мнозина си задават въпроса: “Защо не достига работна ръка в България?”. Въпреки тривиалния отговор, все пак ще кажем, че отварянето на по-добре платените европейски пазари се отрази благоприятно на социалното ни министерство, тъй като много българи напуснаха страната. Разходите за социално подпомагане и помощи би трябвало значително да намалеят поради излизането на не малка група от малцинствата в страната.

Очаква се намаляване на безработицата до 6%, което означава, че ще достигнем оптималната за България стойност на показателя. Летният сезон ще открие много работни места по Черноморието, които според хотелиери няма да бъдат заети и се очаква сериозен недостиг в туристическия бранш. Ниските заплати са безспорно една от причините за проблемите с недостига на работна ръка по родните курорти.

Как ще ги стигнем...европейците?

Според експерти в икономическия сектор България може да постигне равенство с европейските стандарти при увеличаване ръста на БВП в рамките на 5 или 6 %. За сравнение през 2016 година БВП на България регистрира ръст от 3,4%, отрицателна инфлация и 7,6% коефициент безработни сред трудоспособното население. Според експерти с това темпо на развитие ще са ни необходими 15 години, за да застигнем европейските икономики, които се движат по-напред от нашата. Ако желаете да научите повече по въпроса, посетете сайта.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари