Финансист: През 2024 година ни очаква криза
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 4
В последната година – година и половина българската икономика се характеризира с инфлационен бум, каза проф. Красимир Петров
"В последната година – година и половина българската икономика се характеризира с инфлационен бум". Това каза проф. Красимир Петров – преподавател по икономика и финанси в редица страни.
Той обясни, че това е феномен в икономиката, при който държавата взема дългове и трупа дефицити, а тези дългове са силно стимулиращи за икономиката.
"Това се комбинира с банков кредит. Тази година до ноември, по официални данни на БНБ, банките тази година са увеличили кредита с 20% спрямо миналата година", добави финансистът.
"Имаме агресивна монетарна и фискална проинфлационна, т.е. стимулираща, политика. Резултатът като цяло е обща бурна инфлация в икономиката. Все още имаме някакъв приличен и смислен икономически растеж. Може би един от най-високите растежи в цяла Европа и ЕС".
По думите на проф. Петров сега сме в последната фаза на инфлационния бум, в която хората започват да обедняват. Доходите растат, но не могат да изпреварят инфлацията и затова хората не се чувстват осезаемо по-добре, обясни той.
Финансистът прогнозира, че през следващата година ни очаква криза.
"Държавата вероятно ще опита да направи още една година с рекордни дефицити, още една година с рекордни чужди заеми, за да държи икономиката стимулирана. Банките не е ясно дали ще съумеят да направят отново пореден кредитен рекорд. Но инфлацията винаги застига икономиката и винаги завършва с някаква форма на криза", коментира той в интервю за предаването "Хоризонт за вас" по БНР.
По думите му кредитът единствено и само решава текущо проблема, но го отлага във времето и го задълбочава. "Целият български народ ще плащаме тези кредити в някакъв момент с лихви", категоричен бе проф. Красимир Петров. Според него за щастие все още не сме затънали, защото имаме изключително нисък външен дълг.
"Фундаменталният икономически проблем е, че държавата взема заеми по 5% лихва отвън, след което парите, налети в нашата банкова система, банките получават реално безплатна субсидия за сметка на българския народ, плащат на депозантите нулеви лихви, докато държавата можеше да взема вътрешен заем и да имитира ипотеки на българите и българите да получават тези 3-4-5% да влизат в техния джоб, а не обратно – ние да плащаме тези лихви на държавата, за да може да субсидират те банките. Този метод е нечестен, несправедлив, има елемент на корупция, той е извратен и обикновено се прави от развиващи се държави, където политиката е фундаментално криза, счупена или неработеща", обясни финансистът.
Според него това е "храната", която продължава да надува "жилищния балон" в България. Той очаква следващата година този балон да се спука.
Златото, според него, остава най-добрата средносрочна защита срещу инфлацията.
Докладвай този коментар за нередност
×Тото: 30 години стягахме коланите. 20 и кусур години завършвахмес бюджетен и най нисък дълг - и какво, останахме най бедни в ЕС. За 22г. България завърши с дефицит 2,7 , а Румъния с 6,3 и нарастване на дулга който е над2 пъти по висок от българския. Сигуреъсъм , че на тоя идиот в Румъния ще му се смеят, след като с дефицити и нарастване на дълга ни изпреварика с близо 30%...
Докладвай този коментар за нередност
×Гражданин: И тоя излезе от нафталина.Тъкмо се покрие лустросания арменец и веднага друга звезда.Всички тия ми приличат на разбирачите,когато се поправя лек автомобил.Всички рецепти са "така няма да стане".Ама никой не казва как трябва.Та и тия са тъй.Съберете се,излезте с едно общо становище и точка.В политиката пък не можем да се отървем от "прибрана" Елена и "хубавото" Наде.Все по студията.Само едно ми липсва - Иванчо отдавна не е имал изява на тема "отваряне на досиета".
Докладвай този коментар за нередност
×Криза, я!: Представяте ли си, ако не дай Боже, наш'те управляващи педерасти ни натресат €врото, какъв ще го ядем! Пример – Хърватия! ... https://www.youtube.com/watch?v=WgyfxB8MZ38
Докладвай този коментар за нередност
×Хаха: Че ние и сега сме в криза. Изобщо не сме излизали от кризата