Ивана Страднер: Вучич е в паника, използва заплахи за война, за да отклони вниманието от вътрешния хаос!
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Сръбският президент се опитва да разиграе националистическата карта и плаши с войни и нестабилност Западните Балкани, заяви американският анализатор
Сърбия се намира в сложна политическа ситуация, белязана от нарастващо напрежение и масови протести. Американският анализатор Ивана Страднер от Фондацията за защита на демокрацията изрази мнение, че президентът Александър Вучич е "в паника" поради надигащите се протести в страната.
Според Страднер, Вучич прибягва до националистическа реторика и заплахи за нестабилност в Западните Балкани като опит да отклони вниманието от вътрешните проблеми на Сърбия. "За да изнудва Запада и да отвлече вниманието от вътрешния хаос, сега той заплашва с война в Босна и Херцеговина и отделяне на Република Сръбска", заяви анализаторът, предаде БГНЕС.
Напрежението в страната ескалира след трагичния инцидент в Нови Сад на 1 ноември, когато срутването на навес на железопътна гара отне живота на 15 души. Това трагично събитие предизвика вълна от недоволство сред сръбското общество.
Допълнително напрежение създаде и инцидентът с опозиционния лидер Драган Джилас, който беше нападнат от предполагаеми симпатизанти на управляващата Сръбска прогресивна партия. Нападателите разлепяли плакати, обвиняващи опозицията в корупция.
Ситуацията се усложнява и от външнополитическите предизвикателства пред Сърбия. Страната претърпя неуспех в преговорите за членство в Европейския съюз, като не успя да отвори Клъстер 3 поради възражения от страна на няколко европейски държави.
В отговор на нарастващото напрежение, жителите на Нови Сад организираха протести в продължение на три последователни дни след трагедията на гарата. Тези демонстрации са част от по-широкото недоволство, обхванало страната.
Анализаторите предупреждават, че използването на националистическа реторика и заплахи за регионална нестабилност може да има сериозни последици не само за Сърбия, но и за целия регион на Западните Балкани. Международната общност следи внимателно развитието на ситуацията, призовавайки за диалог и мирно разрешаване на вътрешните проблеми на страната.