Масови протести в Белград: Десетки хиляди сърби са срещу Вучич и правителството
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Студенти, ученици и фермери настояват за отговорност след трагедията в Нови Сад
В сръбската столица Белград се проведе един от най-мащабните протести през последните години. Десетки хиляди демонстранти се събраха на площад "Славия" в центъра на града, за да изразят недоволството си срещу президента Александър Вучич и правителството, съобщи Асошиейтед прес.
Протестът е част от по-широко движение, което настоява за търсене на отговорност от виновните за трагичния инцидент в Нови Сад на 1 ноември, когато при срутване на козирката на гарата загинаха 15 души. Много сърби обвиняват корупцията и некачественото строителство за инцидента, особено като се има предвид, че гарата е била ремонтирана два пъти през последните години като част от проект с участието на държавни китайски компании..
Демонстрацията започна с 15-минутно мълчание в памет на жертвите от Нови Сад, последвано от възгласи "По ръцете ви има кръв!". Към протеста се присъединиха популярни сръбски театрални и киноактьори, като актьорът Бане Трифунович описа събитието като "фестивал на свободата".
Освен в Белград, по-малки демонстрации се проведоха и в градовете Ниш и Крагуевац. Протестното движение включва студенти, ученици и организации на фермери, които настояват за промяна в управлението на страната.
Междувременно, президентът Вучич демонстрира твърда позиция, като откри нова магистрална отсечка в Централна Сърбия и заяви, че няма да отстъпи пред исканията на опозицията за преходно правителство. Той обвини опонентите си в използване на младежта за политически цели: "Ние пак ще ги победим. Те (опозицията) не знаят какво да правят, освен да използват нечии деца".
Протестите оказват значително влияние върху образователната система в Сърбия. Занятията в много университети са преустановени от седмици, като студентите са окупирали сградите на факултетите си. В отговор на нарастващото ученическо движение, правителството реши да започне зимната ваканция по-рано.
Опозиционните партии настояват за формиране на преходно правителство, което да подготви провеждането на свободни и честни избори. Тези искания отразяват нарастващото недоволство сред различни слоеве на сръбското общество и желанието за политическа промяна.
Протестите в Сърбия продължават да привличат международно внимание, като се превръщат в сериозно предизвикателство за управлението на президента Вучич. Развитието на ситуацията ще бъде от ключово значение за бъдещето на политическата стабилност в страната и региона.