От 1 юни вдигат цените на клиничните пътеки

0
От тази дата влизат в сила и цените по Наредба 3 за медицинските дейности извън обхвата на задължителното здравно осигуряване
От тази дата влизат в сила и цените по Наредба 3 за медицинските дейности извън обхвата на задължителното здравно осигуряване

От 1 юни ще бъдат увеличени цените на клиничните пътеки в редица специалности.

От тази дата влизат в сила и цените по Наредба 3 за медицинските дейности извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, заплащани от Министерството на здравеопазването.

Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев на брифинг в Министерството на здравеопазването след среща с премиера Бойко Борисов за разпределянето на отпуснатите от правителството допълнителни 50 млн. лв. за лечебните заведения. На срещата присъстваха още председателят на БЛС д-р Иван Маджаров, директорите на университетските болници „Пирогов“ проф. Асен Балтов и „Александровска“ доц. Костадин Ангелов, представителят на Сдружението на областните болници – проф. Тодор Черкезов и на общинските – д-р Неделчо Тотев, пише Zdrave.net.

За разпределянето на парите ще бъдат използвани само законови механизми и те няма да бъдат използвани за директно финансиране на лечебните заведения, уточни министър Ананиев.

„Министерството на здравеопазването вече е готово и с методиката за възнагражденията на персонала в лечебните заведения, направили сме консултации със съсловните организации. Целта й е справедливо, обективно, недискриминационн разпределяне на разходите за персонал“, каза още министърът.  

Самото разпределение на средствата ще се извършва на база вътрешни правила​ във всяко лечебно заведение при спазване на указанията в методиката. 

Министър Ананиев уточни, че съвместно с БЛС започва работа по преценка на клиничните пътеки, които да бъдат увеличени, като акцент ще бъде поставен върху разходите за персонал.

"На днешната среща се постигна споразумение по най-бързия начин да се премине към преговори още тази година за повишаване на цените на най-недофинасираните клинични пътеки – за деца и бременни жени. Ние заявяваме, че освен парите от Министерски съвет, които трябва да отидат целево за лечебни заведения в отдалечени райони, трябва да се върви и по законовия път за повишаване на цените на клиничните пътеки. От БЛС настояваме не с допълнителни средства да се помага на болниците, а ако има икономия на средства в болничната помощ през настоящата година, те да бъде използвани да се изплати пропорционално надлимитната дейност за стари години. Проблемите, на които сме свидетели в момента, са се наслоили през годините точно заради това.

Не е достатъчно повишаването на цените на пътеките при неразплащане на реално извършена дейност.

Мерките, които днес се взеха, трябва да се превърнат в една устойчива практика", каза председателят на БЛС д-р Маджаров.

„Университетските болници не са от тези, в които специалистите по здравни грижи не получават добри възнаграждения. Ние вече имаме конкретни цифри и по методиката и можем да направим преразпределение на средствата и сме постигнали нивата на заплати, заложения в браншовия колективен трудов договор“, коментира проф. Асен Балтов.

„Недофинансирането на системата съществува, но на тази среща смятам, че постигнахме консенсус. Бяха осигурени допълнителни 30 млн. лв.,  и после 50 млн, предстоят преговори в НЗОК да промяна на цените на клиничните пътеки при детско и майчино здравеопазване, пулмология и други звена. Това ще доведе до възможности за увеличаване на приходите на лечебните заведения и съответно до увеличение на заплатите на професионалистите по здравни грижи. Всички сме съгласни, че увеличенията на приходите трябва да става чрез дейност, а не чрез целево финансиране“, каза доц. Костадин Ангелов. 

„Областните болници не сме достигнали тези нива на заплащане, достигнати от университетските болници. От днешната среща има три момента – отпуснати достатъчно средства, осигуряване на през клиничните пътеки и методиката, която балансира заплащането в структурите между специалности и съсловията

Когато бъдат приложени, ще можем да достигнем договореностите в браншовите договори“, обобщи проф. Черкезов.

„Ще изчакам с коментарите, докато не стане ясно кои клинични пътеки и с колко ще бъдат увеличени. Трудно е да достигнем параметрите по браншовото споразумение. Позитивното е, че вече се говори за плащането на надлимитната дейност, за която водим дела“, каза д-р Тотев.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари