Осем стайни растения за мързеливи любители градинари

0
Стайни растения, идеални за хора, които нямат време за градинарство
Стайни растения, идеални за хора, които нямат време за градинарство

Тези осем стайни растения са олицетворение на лесно отглеждане

Ето защо са идеални за хора, които не обичат (или нямат време) да се занимават с градинарство, но пък желаят да се възползват от предимствата на красивата зеленина в дома си, пишат OBEKTI.BG.

1. Зелена лилия

Зелената лилия отговаря на два важни критерия, определящи трудността (леснината) на отглеждането й. От една страна, не се нуждае от много вода, поради което не се налага да я поливате често. Дори издържа спокойно една-две седмици без никаква вода, понеже принадлежи към семейство Аспержови и следователно съхранява влагата в корените си. Освен това саксията със зелената лилия може да се постави както на сенчесто, така и на светло място. Необходимо е единствено да се избягва директното слънчево облъчване.

2. Аспарагова папрат

Както издава името й, аспараговата папрат също е растение от семейство Аспержови, поради което не е водолюбива. Препоръчително е пръстта в саксията да се напоява с вода и да се полива отново едва когато напълно изсъхне. Освен това растението обича въздуха и светлината, ала и в този случай трябва да се избягват преките слънчеви лъчи.

3. Кливия

Кливията обича светлината и прохладата, поради което е добре да се държи на шарена сянка. Тъй като много бързо привиква към мястото си, не бива да се мести. Добре дошло за всеки, който и без това не е имал такова намерение! Освен това през зимата изобщо не се нуждае от вода, а през останалата част от годината – от съвсем оскъдно количество.

4. Драцена

Драцената трябва да се държи на полусянка, тъй като обича светлината, но не и топлината. Затова мястото близо до парното или до прозореца не е подходящо. Предостатъчно е да поливате това стайно растение веднъж седмично. А през зимата дори веднъж на две седмици.

5. Сансевиера

Тъй като листата на сансевиерата са доста чувствителни към топлината и бързо изсъхват, не бива да излагате растението на пряка слънчева светлина. От друга страна, парното отопление не му пречи. Освен това издържа няколко седмици без вода. Не понася обаче подгизнала почва, поради което е за предпочитане да получава по-малко, отколкото повече вода.

6. Малабарски кестен (водна пахира)

За разлика от предишните растения тук директната слънчева светлина не е проблем, поради което през лятото водната пахира спокойно може да се изнесе на балкона или терасата. Но и тя като другите се нуждае от съвсем малко вода и няма да загине, дори ако не се полива дълго време.

7. Алое вера

Алое вера е топлолюбиво растение, затова мястото до прозореца, където нахлува пряка слънчева светлина, е идеално за него. През зимата е достатъчно да го поставите близо до парното. Полива се на всеки 10 дни с малко вода, за да вирее добре. Защото колкото са по-големи листата му, толкова повече благотворен алое вера гел се извлича от тях.

8. Ешеверия

Едва ли има по-лесно за отглеждане растение от ешеверията. Тя обича директната слънчева светлина или топлината от парното и издържа по няколко седмици без вода. Защото и тя е способна да складира влага в корените си. През зимата може дори изобщо да не се полива.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари