Общините се наредиха на опашката за безлихвени кредити

0
Общата безвъзмездна финансова помощ е 173 млн. лв.
Общата безвъзмездна финансова помощ е 173 млн. лв.

Кметове искат от финансовия министър Владислав Горанов да осигури възможност общините да теглят временни безлихвени заеми от бюджета, за да се справят с коронакризата.

"Държавата трябва да подпомогне общините, които вече изпадат в тежко финансово състояние заради значително намалелите собствени приходи", коментира кметът на Троян и член на ръководството на Националното сдружение на общините в България (НСОБ) Донка Михайлова, пише Сега.

Още с обявяване на извънредното положение общините отложиха плащането на местните данъци и такси за средата на годината, спряно бе и събирането на наеми от общински имоти. "Има опасност редица общини да не могат да осъществяват основни комунални дейности, средствата по план-сметката "Чистота" намаляват драстично", предупреди Михайлова.

От 2016 г. Законът за публичните финанси позволява общини с финансови затруднения да теглят безлихвени заеми от бюджета, стига преди това защитят оздравителни планове пред финансовото министерство. До този момент от този механизъм са се възползвали 11 общини, получили заеми между 500 000 лв. до 5 млн. лв.

От сдружението обаче настояват заради коронакризата финансовият министър да бъде по-гъвкав и да позволи безлихвени заеми на всички общини, без да се налага да пишат оздравителни планове. "След 15 май ще представим разчети какво е положението на всяка една община", обясни Силвия Георгиева, изп. директор на НСОРБ. "Дали от бюджета, или чрез кредитна линия от ББР, искаме бърз достъп до ликвиден ресурс сега, за да може местните управи да изпълняват функциите си", заявиха от сдружението.

Освен това кметовете ще молят Горанов да изтегли превеждането на изравнителните субсидии по-рано. По закон втората вноска от изравнителната субсидия трябва да дойде в средата на юли, което при сегашната липса на свежи пари се вижда твърде далеч за повечете общини.

БЕЗ ДОСТЪП

Малките фирми от 150 селски общини са лишени от достъп до безвъзмездно финансиране от 3000 лв. до 10 000 лв. За това алармираха от сдружението на общините и поискаха промяна на условията на мярката, за която ще може да се кандидатства от 11 май. Грантовете са по линия на ОП "Иновации и конкурентоспособност" и са предназначени за малки и микрофирми, регистрирали спад с минимум 20% на оборота през този април спрямо същия месец на 2019 г.

Общата безвъзмездна финансова помощ е 173 млн. лв. и тя обхваща всички сектори на българската икономика, с изключение на тези, които се подкрепят от Програмата за Развитие на селските райони, пише в документите на мярката. "Ще настояваме да се отвори за всички предприемачи в страната", заявиха от сдружението на общините.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари