Образованието в Русе - преди и сега

1

Русе посреща Освобождението с три „първоначални“ училища. Сега в града има 35 гимназии и основни училища с различни профили на обучение

Образованието се променя с променящата се икономика. И се развива, особено в първите десетилетия, благодарение на будни българи с прогресивно мислене. В различните години с различни темпове, понякога догонващо нуждите на бизнеса.

Със закон от 1880 година в България отделенията от първо до четвърто стават задължителни и безплатни, както за момчетата, така и за момичетата. Но за децата и техните родители вече не е било достатъчно в школото да се учи само четмо и писмо, а да се придобиват и практически умения.

И будните граждани на Русе, някои от тях дошли от чужбина или с различно от православното вероизповедание, започват да строят училища. В Русе се откриват Девическа и Мъжка гимназия, както и две частни чуждоезикови училища. Във френския девически колеж, основан от монахините от ордена „Notre Dame de Sion“ първоначално се записват 50 момичета. И въпреки че училището е католическо, в него са приемани и православни, еврейки и мюсюлманки, припомня БНТ в свой репортаж по темата.

"В началото френското училище, Френския пансион, дава очакваното за едно момиче образование – да учат много езици, музика, готварство, домакинство, това, което прави една жена добра съпруга и майка. Докато с времето става ясно, че на момичетата не им е достатъчно едно такова знание и постепенно образователните програми в това училище се усъвършенстват, за да бъдат приети вече от държавата като училище, даващо знания, достатъчно добри, за да могат да бъдат признавани дипломите на тези момичета за кандидатстване във висши учебни заведения, завършвайки с матури", казва Ренета Рошкева – историк в РИМ – Русе.

През 1883 година сестрата на първия главен инженер на Русе Анна Винтер открива Немско училище в крайдунавския град. То бързо добива популярност заради откритите курсове по счетоводство и търговска кореспонденция.

"Немското училище като че ли е една крачка напред в модерността, защото образованието в него е в смесени паралелки – момичета и момчета учат заедно. То е част от образователната система на съвременната тогава Германия – субсидирано, добре организирано, с модерни знания", допълва Ренета Рошкева – историк в РИМ – Русе.

Днес българското училище продължава да се опитва да отговаря на предизвикателствата на живота. Според директора на Немската гимназия в Русе Искра Иванова образованието трябва да става все по-глобално и да подготвя младите хора да се реализират еднакво добре и у нас, и в чужбина.

Затова смятам, че чуждоезиковото обучение е изключително важно. за да могат да се справят във все по-дигиталния свят. И когато разсъждаваме кое трябва да стои в основата на образованието в българското училище аз си мисля, че това, на което ще научим учениците, това, което ще им е полезно чисто технически е от съществено значение, но най-важното е да възпитаме у тях тези добродетели, които ще им помогнат да бъдат добри хора без значение с какво ще се занимават занапред, казва Искра Иванова - директор на СУПНЕ „Фридрих Шилер“.

Не по-малко важна е връзката учител – ученик, казва Искра Иванова. Защото доверието и уважението е една от вратите, които водят към знанието. Така го е видяла и Йорданка Добрева, една от последните възпитанички на Френския девически колеж, която след това става учител по френски език.

Това беше едно училище по-различно от другите, където ние се чувствахме като роднини помежду си. Обичахме много учителките си… Ние ги чувствахме като майки. Даже ние така ги наричахме , обръщението беше мер – майко, казва Йорданка.

"Мисля, че днес на моменти губим този авторитет на учителя и всички ние, цялата общност, всички родители и преподаватели трябва да се грижим за това учителят да е с висок авторитет, защото от него зависи, в неговите ръце е бъдещето на страната ни изцяло", казва Искра Иванова - директор на СУПНЕ „Фридрих Шилер“.

Независимо от икономическите и политическите промени българинът винаги е искал да даде добро образование на децата си. И тази традиция продължава и днес, в дигиталната ера, където листът и химикалката все повече се изместват от клавиатурата и мишката.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    5
    Студент от Турция
    Чакам във ВТУ да се открие специалност ветеринарна стоматология,ще се запиша
  • 7
    4
    6-6
    Отиват да учат и/или да работят в западна европа, заплата, обстановка задоволява, остават и се асимилират. Всичко това с подкрепата и на родителите...
  • 9
    3
    Тъжна
    Наистина много тъжно, че толкова малко хора завършват средно образование в Русе. Като добавим и това, че повечето напускат града за да учат и работят на друго място, положението в Русе взема да става трагично. Не знам само колко русенци остават да учат в РУ ?!
  • 10
    2
    до 1
    Не забравяй, че 80% става дума за "абита". Около някогашния вимес в "чил-аут" е трудно да чуеш българска реч.
  • 11
    1
    Русе е изчегъртано като град
    1985 г. - бяхме 2400 души моя випуск в Русе. 2021 г. випуска на моята щерка са 800 души в целия град.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари