Нидерландия свали отговорността от Украйна за сваления Боинг

0
На борда на самолета имаше 298 човека, всички загинаха
На борда на самолета имаше 298 човека, всички загинаха Снимка: Vadim Ghirda/AP/Shutterstock.com

На борда на самолета имаше 298 човека, всички загинаха

Холандските разследващи не са намерили достатъчно убедителни юридически основания за привличане на Украйна към отговорност заради непълно закриване на въздушното пространство в деня на катастрофата със самолета "Боинг 777" на малайзийските авиолинии (полет МН17) през 2014 г. Това се казва в документ, публикуван на правителствения сайт, съобщава "Сега".

Властите се опират на доклад на Фонда за безопасност на полетите (неговата щаб квартира е в САЩ), чийто автори са проучили 34 случая на катастрофи на граждански самолети в зони на конфликти в периода 1985-2020 г.

"Докладът сочи, че според наличната информация, включително и предоставената от украинските власти в рамките на разследването, не са установени достатъчно факти, навеждащи на това, че украинските власти, отговорни по това време за безопасността на гражданската авиация над Източна Украйна, са знаели за заплахата срещу гражданските полети в тази част на въздушното пространство, която вече е била затворена, нито че са можели да знаят за това", се казва в изявление на и.д. министър на външните работи на Нидерландия Стеф Блок.

Отбелязва се, че въз основа на изводите от това разследване, правителството не вижда причина за преразглеждане на предишните си позиции.

Пред РИА Новости прессекретарят на нидерландската прокуратура Брехте ван де Мосдейк казва, че това не е съдебно разследване и се води отделно от процеса по авиокатастрофата.

Малайзиският "Боинг 777", извършващ полет от Амстердам към Куала Лумпур (полет МН17), се разби на 17 юли 2014 г. близо до село Грабово, Донецка област, което е на 35 км от границата с Русия. На борда имаше 298 човека, като загинаха всички.

След инцидента Русия и Украйна започнаха взаимно да се обвиняват в свалянето на самолета.

Според Съвета по национална сигурност на САЩ и федералната разузнавателна служба на Германия, Боингът е бил свален от проруските въоръжени сепаратисти в Източна Украйна. Киев също обвини за катастрофата опълченците от Източна Украйна, но премиерът на т.нар. Донецка народна република (ДНР) Александър Захарченко заяви: "Единственото, което мога да кажа, е, че ние просто нямаме техническо оборудване, способно да свали пътнически самолет "Боинг"

Общата разследваща група, която провежда разследване под шапката на генералната прокуратура на Нидерландия (без участието на Русия), през май 2018 г. обяви, че Боингът е бил свален от зенитно-ракетен комплекс "Бук", принадлежащ на 53-а зенитно-ракетна бригада на въоръжените сили на Русия от Курск. За пренасянето на ракетата "Бук" от Русия в Донецка област са обвинени четирима сепаратисти (трима руснаци и украинец) от т.нар. Донецка народна република.

Зам.генералния прокурор на Русия Николай Винниченко пък обяви, че руската страна е предала на Нидерландия не само данните от руските радари, но и документация, показваща, че ракетата "Бук" е принадлежала на Украйна и е била изстреляна от контролирана от Киев територия. Тези сведения не са приети от разследващите катастрофата.

Руското МВнР заяви, че обвиненията на общата разследваща група в причастност на Русия към свалянето на самолета са "голословни и предизвикват съжаление", а самото разследване определи като предубедено и едностранчиво. Руският президент Владимир Путин пък каза, че Русия не е допусната до разследването на катастрофата, а Москва може да признае резултата от следствието, ако е взела пълноценно участие в разследването. Министерството на отбраната на Русия на свой ред изтъкна, че всички ракети "Бук" в Русия са били утилизирани след 2011 г.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Две акули плуват и виждат сърфист с платно.
- Гледай какво обслужване - на поднос, че и със салфетка...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари