Нацията се топи, всеки трети ще бъде пенсионер

0
Хората, които сега са на 40-50 години, ще взимат най-малко на старини
Хората, които сега са на 40-50 години, ще взимат най-малко на старини

Намаляваме до 5 млн. души, няма да има кой да работи

Населението на страната ще продължи да намалява, като след време всеки трети ще бъде пенсионер. В резултат работещите граждани все по-трудно ще осигуряват пари, с които да бъдат изплащани пенсиите. Най-голям ще бъде проблемът с осигуряването на пари за пенсии за хората, които сега са на около 40-50 години, става ясно от Конвергентната програма на България, която преди дни беше приета от Министерски съвет, пише вестник Труд.

Българската пенсионна система е изправена пред сериозни демографски предизвикателства, пише в документа. За периода 2021-2070 г. се очаква населението на България да намалее с близо 27% и да достигне 5,048 млн. души, като едновременно с това неговата възрастова структура ще се влошава. През миналата година на 100 души между 20 г. и 64 г. е имало 34-ма на възраст над 65 г., а през 2070 г. това съотношение ще нарасне до 54 на 100 души. Населението в трудоспособна възраст ще намалява и делът му от общата численост на хората в България ще се свие от около 64% до около 57%. От своя страна, делът на населението над 65 години ще нарасне от около 22% през 2021 г. до 30% през 2070 г., пише в документа. Това гарантира получаването на ниски пенсии поне през следващите 50 години, защото все по-малко работещи хора ще трябва да изкарват парите, с които да се плащат пенсиите.

Както в резултат на демографските процеси, така и в резултат на постепенното вдигане на възрастта за пенсиониране, броят на пенсионерите ще намалява през следващите години. В Конвергентната програма е отбелязано, че увеличаването на смъртността сред населението над 60-годишна възраст в последната четвърт на 2020 г. и през цялата 2021 г. в резултат на пандемията от COVID-19, е довело до голям брой прекратени пенсии, съответно до спад в броя на пенсионерите с над 56 хил. през 2021 г. В края на 2021 г. броят на пенсионери с пенсия за трудова дейност е бил 2,021 млн. До 2070 г. се очаква този брой да намалее до около 1,612 млн. Но броят на хората в трудоспособна възраст ще намалява по-бързо от броя на пенсионерите. Освен това не всички хора в трудоспособна възраст работят и плащат данъци и осигуровки. През 2021 г. на 100 осигурени граждани е имало 73 пенсионери с пенсии за трудова дейност. А през 2060 г. заради застаряването на населението се очаква на 100 осигурени да има 77 пенсионери.

Хората с пенсия за осигурителен стаж и възраст ще намаляват до 2040 г., след което броят им ще започне плавно да се увеличава и ще усили демографския натиск върху пенсионната система, пише в документа. Увеличението ще се дължи на излизането в пенсия на хората, родени през 70-те и 80-те години на миналия век. Тогава е имало голям бум на раждаемостта.

Оказва се, че хората, които сега са на около 40-50 години ще бъдат най-силно засегнати от негативните демографски процеси, когато навършат години за пенсия. За това ще допринесат и още две обстоятелства. През 2027 г. престава да нараства изискуемият осигурителен стаж за придобиване право на пенсия за стаж и възраст. От 2027 г. за пенсиониране ще се изискват 37 г. стаж за жените и 40 г. стаж за мъжете.

Освен това е предвидено да спре нарастването на възрастта за пенсиониране - навършването на 65 г. ще се изисква от мъжете още през 2029 г., а от жените от 2037 г., като поне засега не е предвидено тази възраст да нараства. Това ще доведе до едновременно излизане в пенсия на по-големи групи от хора.

Хазната ще осигурява 36% от това, върху което сте се осигурявали

Рязко ще пада стандартът на живот

Пари ще дават и частните фондове

Парите от частен универсален фонд ще допълват държавната пенсия, но това няма да ни направи по-богати.

Стандартът на живот на хората рязко пада след пенсиониране и това няма да се промени поне още 50 години, става ясно от Конвергентната програма на България.

Средната пенсия през 2022 г. ще достигне 46,3% от осигурителните доходи на хората преди пенсионирането им, при положение, че през 2021 г. този коефициент на заместване на дохода е бил 40,7%. С включване на добавките към пенсиите се оказва, че през 2021 г. сумите за пенсионерите са били средно 46,6% от доходите им преди пенсиониране, а през 2022 г. това съотношение ще нарасне на 49%.

В дългосрочен план обаче коефициентът на заместване на дохода ще намалява до около 36% в 2070 г., пише в Конвергентната програма. Това ще се дължи на намаляването на държавните пенсии за хората, които ще получават пенсии от частен универсален пенсионен фонд (УПФ). Но дори като добавим и парите от УПФ общата сума на средствата на хората на старини няма да се различава от това, което сега взимат пенсионерите спрямо цените и доходите в страната.

Разходите за пенсии ще бъдат 8-10% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната през следващите години. Средно за страните от ЕС за пенсии дават 10% от БВП, но в някои страни тези разходи стигат до 12% от БВП, което дава възможност за изплащане на по-големи пенсии.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Първи сняг. Кварталния тенекеджия удари шапката в земята с думите: "Сбогом сиромашия!"

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари