Над 3 пъти се оскъпява литър мляко от фермата до крайния потребител
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 1
В същото време цената на суровото краве мляко пада
Литър мляко се оскъпява с 340% от фермата до потребителя. В същото време цената на суровото краве мляко пада. Фермери в област Хасково излязоха на протест заради ниската изкупна цена на млякото. Те се оплакват, че продават на цена от 80-90 стотинки. В същото време в магазините литърът се продава за над 3,50 лева.
Какъв е пътят на млякото и защо оскъпяването е толкова голямо?
Към този момент няма официален отговор, тъй като Държавната комисия по стоковите борси и тържищата прави анализ. Все пак направихме опит да разберем какво се случва с млякото и какви са възможните обяснения за настоящата цена в магазините. Литър сурово краве мляко струва 80 ст. от малките ферми, а от по-големите 90 - 95 стотинки. Добитото мляко отива при преработвателите, които са над 240 в цялата страна. Те пастьоризират млякото, което означава, че го варят до около 90 градуса по Целзий, за да убият бактериите. И после го опаковат. Цената му в този вид е около 1,90 лева. Тоест оскъпяването е между 80 и 100%. Варира, тъй като цената на суровото мляко доскоро е била по-висока.
След това млякото се насочва към стоковите складове, а оттам към магазините. Където цената му вече е скочила до 3,50 лева. Или от фермата до потребителя поскъпването е 340%. Неофициално може да заключим, че заради инфлацията, разходите на всички по веригата са се повишили и потребителят е този, който трябва да плати за всичко това плюс ДДС от 20%.
Фермери в Хасково са недоволни от все по-ниската изкупна цена на суровото мляко. Оплакват се, че това не им позволява дори да покрият разходите си.
Въпреки че земеделското министерство не отговаря за цените, Явор Гечев каза, че се правят проверки, предава БНТ.
"Според мен има частична спекула. Не може прясното мляко, просто бутилирано, пастьоризирано, да достига такива цени. Поне да са солидарни по веригата, за да получават нормални цени самите земеделски производители", заяви Явор Гечев, служебен министър на земеделието.
От министерството ще пуснат и сайт, с който да се проследява къде се получават ценови разлики. В бранша посочват, че през декември средната цена на суровото мляко е била 1,25 лева, а изчисленията им показват, че реалната себестойност е с поне 10 стотинки по-висока. "Една ферма, когато произвежда 7 тона мляко от крава, сега е на загуба при цена от 1,10 лева или 420 лева на година при днешната цена от 1 лев загубата отива на 600 лева", заяви Михаил Михайлов, изпълнителен директор на Националния съюз на говедовъдите в България.
"Цените, които фактически се предлагат на потребителя, са коренно различни от това, което се взема от тези търговци, от предприятията", заяви Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите.
Повишаването на цените е повлияно и от енергийните ресурси, работните заплати и всичко, които се калкулира в себестойността на продукта.
Докладвай този коментар за нередност
×...: "има частична спекула" частична я наричат, 340%, частично, мислят ни за завършени олигофрени.