МВР - Русе: Вписването на екокатегорията на двигателя в талона не е задължително
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Информация във връзка с постъпилите множество запитвания от граждани и медии по темата за вписването на екологичната категория на двигателя в свидетелството за регистрация на превозните средства
Допълнителното вписването на екологичната категория на двигателя в свидетелството за регистрация на превозните средства, не е задължително.
Това може да бъде направено по желание на всеки собственик.
В Република България има регистрирани автомобили, които са стари и не са произведени в съответствие с изискванията за екологична категория на двигателя. Собствениците на автомобили, които нямат вписана екологична категория, в общия случай са тези, които са регистрирали колата си преди 2007 година, както и тези, които след 2007 г. не са представили документ за тази категория.
Ако в свидетелствата за регистрация на внесени у нас употребявани автомобили няма информация за екологичната категория, тя не е отразена и в българското свидетелство за регистрация. Този проблем не съществува за новите превозни средства. Те се регистрират след представяне на сертификат за съответствие, издаден от производителя. В този сертификат е записана и екологичната категория на двигателя, която е в съответствие с европейските изисквания.
От друга страна проблемът съществува и заради това, че в декларациите по чл.54 от ЗМДТ които гражданите са подавали в общините преди сами, не са отбелязвали екологична категория и тази информация не е вкарвана в „досието“ на автомобила в общината. Този проблем не съществува в последните години, тъй като от Пътна полици се изпраща служебно информацията до общината при регистрацията на автомобила и отпадна задължението за подаване на тази декларация.
Съгласно чл.54, ал.1 от Закона за местните данъци и такси, размерът на данъка се определя от общинската администрация въз основа на данни от регистъра на пътните превозни средства, поддържан от Министерството на вътрешните работи, и се съобщава на данъчно задълженото лице.
С приетите промени на чл.55, ал.1 от ЗМДТ, обнародвани в ДВ, бр. 98 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г., за леки и товарни автомобили с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 т годишният данък се състои от два компонента - имуществен и екологичен, като екологичният се определя от общинския съвет, в зависимост от екологичната категория на автомобила.
Въпреки че данък МПС вече е изчислен от общините по новата формула, той може да бъде преизчислен, ако съответният човек реши, че му е изгодно вписването на екокатегория. Наличието на екокатегория се отразява върху размера на данъка, но в зависимост от нивото й, дължимата сума може да нарасне или да намалее спрямо старата формула.
Когато в регистъра няма данни за екологичната категория на моторното превозно средство, се приема, че то е без екологична категория. Екологичната категория на двигателя, може да бъде вписана допълнително, по желание на собственика, след определянето ѝ от производителя на превозното средство, но това не е задължително.
Личен избор на всеки гражданин е да пресметне, дали вписването на екокатегория ще намали или ще увеличи размера на данъка и тогава да реши какво да предприеме. Собственикът на МПС също така трябва сам да прецени как и по какъв начин да се сдобие с този сертификат или удостоверение за екокатегория – с писмена или електронна кореспонденция до производителя на автомобила; с документ от официално представителство на марката на автомобила; представяне на други налични документи и т.н.
След като разполагат с тези данни гражданите могат да посетят звената за регистрация в МВР и те ще бъдат нанесени в талона на МПС.
От сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Русе са готови да съдействат на гражданите, с необходимите справки, указания и разяснения, за всеки конкретен случай.
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Албания забранява TikTok
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?