МВР показа плячката на корумпираните данъчни служители
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Неутрализирана е организирана група за корупционни престъпления. Операцията е проведена от ГДБОП и Специализираната прокуратура.
Това съобщиха от МВР. Подробности бяха съобщени от директора на ГДБОП главен комисар Ивайло Спиридонов, административния ръководител на Специализираната прокуратура Иван Гешев и заместника му, и един от наблюдаващите по делото прокурори Димитър Петров.
Вчера Прокуратурата съобщи, че се "извършват процесуално следствени действия срещу организирана престъпна група, извършваща корупционни престъпления" и че престъпната група се състои от служители на НАП.
Според събраната до момента информация, дейността й е стартирала през октомври 2017г. Към момента се подготвя обвинение срещу 11 от членовете й за участие, а един - за ръководене на организирана престъпна група. Част от тях ще бъдат обвинени и за подкупи, а други - за пране на пари. През вчерашния ден са извършени претърсвания на 7 адреса, обиски на лица и автомобили.
При започнатото разследване е събран огромен обем от информация, която предстои да бъде анализирана. Участниците в групата са заемали длъжности на различни нива в една от дирекциите на ТД НАП- София, като най-високата от тях е началник сектор, който е бил и ръководител на групата.
Получаваните сумите са варирали от 500 до 5 000 лв., определяни от конкретния бизнес, уточни прокурор Гешев. Гл. комисар Ивайло Спиридонов посочи, че е използван целият набор от оперативни средства, за да се фиксира как служители са предавали информация от Междуведомствения координационен център за противодействие на контрабандата и контрол на движението на рискови стоки, и товари към заинтересовани лица.
Прокурор Димитър Петров уточни, че общият размер на сумите, намерени при проведените процесуално- следствени действия, е около 300 000 лв. в различна валута, включително и бижута. Организираната престъпна група е съставена основно от ръководители на екипи, които помежду си са разпределяли ролите си и са оказвали въздействие върху членовете на екипите.
По думите му механизмът на получаване на парите е бил основно чрез т. нар. „контролирана покупка“, като след предварителна уговорка сред стоките е бил поставян плик с исканата сума. В някои от случаите по преценка директно са били взимани и стоки от търговските обекти.
Пет села в Русенско са откъснати от света
"Express Service" достави успешно два локомотива във Вагонно...
Подписват договор за нови ядрени мощности в АЕЦ "Козлодуй"
Джо Байдън: Русия се провали в опита си да подкопае изборния...
Нанасят последни щрихи по новия скейт парк в Русе