Мика Зайкова: Политиците да не почват със замразяване на пенсиите
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 2
Икономистът предупреждава за сериозни рискове пред българската икономика
Известният български икономист Мика Зайкова отправи сериозни предупреждения относно състоянието на българската икономика в интервю за Българското национално радио. Тя очерта няколко ключови проблема, които могат да доведат до значителни трудности в близко бъдеще.
Опасност от превишаване на бюджетния дефицит
Според Зайкова, основен риск пред страната е възможността за превишаване на допустимия 3% бюджетен дефицит още през 2024 година. Тя подчерта, че това може да се окаже сериозна пречка пред влизането на България в еврозоната.
"Трябва да влезем в еврозоната, но не инфлацията ще ни спъне този път, а ще ни спъне 3% дефицит. Има голяма опасност още през 2024 година ние да надхвърлим този дефицит", заяви икономистът.
Намаляване на приходите в бюджета
Зайкова посочи тревожни тенденции в изпълнението на бюджета за текущата година:
- Всички фирми в България отчитат намаление на приходите според данъчните декларации за полугодието, което ще доведе до по-нисък корпоративен данък.
- Към септември данъчните приходи са изпълнени на 64%, а неданъчните - на 63%.
- Очакваният втори транш по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в размер на 1,7 милиарда лева може да не бъде получен, а дори и да дойде, сумата ще бъде по-малка - около 1,3 милиарда лева.
Срив в преките чуждестранни инвестиции
Икономистът алармира за драстичен спад в преките чуждестранни инвестиции:
"Ако през 2020 година те са били 30% от БВП, сега няма и 1%. Чуждите инвеститори не искат да идват в страна, в която няма реформи, където не са сигурни за парите си, страна, в която не се знае, ако се наложи да отиде на съд, кой ще реши проблема. Имаме много лош имидж и много лош бизнес климат", коментира Зайкова.
Призив за реформи и стабилно управление
Мика Зайкова подчерта необходимостта от редовно правителство след предстоящите избори, което да има хоризонт от 4 години. Според нея, само такова правителство може да проведе нужните реформи във всички области и да носи политическа отговорност.
"Самият факт, че хората вече се отказаха да гласуват, показва, че зрее напрежение. То може да се появи навсякъде", предупреди икономистът.
Проблеми с пенсионната система
Зайкова обърна внимание и на проблемите в пенсионната система:
- Минималната пенсия за пълен стаж (633 лева) е по-ниска от прага на бедност (638 лева).
- Заместващият доход от пенсиите в България е значително по-нисък в сравнение с други европейски страни.
"Когато говорим за пенсии, би трябвало да се ориентираме по това какъв е заместващият доход, който дава пенсията, към това, което човек е получавал преди това. Заместващият доход в Европа - в Дания е 93%, в Холандия е 80%, а в България е между 50 и 65%", посочи Зайкова.
В заключение, икономистът призова за спешни мерки за подобряване на бизнес климата, провеждане на реформи и стабилизиране на икономиката, за да се избегнат потенциални кризи в близко бъдеще.
Докладвай този коментар за нередност
×Пенсионер: През първите 4 години на своето управление Бойко Борисов замрази пенсиите. Ако отново стане премиер пак ли ще ги замрази? А инфлацията, т.е. цените, скача ли скача!
Докладвай този коментар за нередност
×Браво : Най сетне един разумен политик в тая държава! Жалко че не може да промени нищо..