Димка и обвинения за конституционен преврат в парламента на Черна гора
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Инцидентът е свързан със спор за пенсионирането на конституционни съдии
Напрежение и безпрецедентен инцидент белязаха вчерашното заседание на Комисията по конституционни въпроси в парламента на Черна гора. По време на разгорещен дебат в залата беше активирана димна бомба, което наложи временно прекъсване на работата, предаде агенция МИНА.
Инцидентът възникна непосредствено след изказване на Нермин Абдич, заместник-председател на комисията и представител на опозиционната Демократическа партия на социалистите. Видеозаписи от заседанието показват как димът започва да се разпространява от сектора, където са разположени депутатите от ДПС, като в един момент народният представител Абаз Диздаревич вдига горящото устройство и го поставя на масата.
❗️ In Montenegro, opposition lawmakers threw a smoke bomb into the hall where the Constitutional Commission session was being held. pic.twitter.com/0SxhzKwbyF
— War Observation (@WarObservation) December 17, 2024
В основата на конфликта стои спорът дали парламентарната комисия има правомощията да установява изпълнението на условията за пенсиониране на трима съдии от Конституционния съд и да инициира процедура за избор на нови. Опозицията категорично се противопостави на тези действия, като председателят на ДПС Даниел Живкович определи случващото се като "конституционен преврат".
Въпреки инцидента, комисията възобнови работата си и взе решение за наличието на условия за пенсиониране на тримата магистрати. Веднага след приключване на заседанието председателят на парламента Андрия Мандич обяви прекратяването на правомощията на съдия Драгана Джуранович, което предизвика бурни протести от страна на опозицията.
В момента Конституционният съд на Черна гора функционира с шестима от общо седем предвидени съдии, след като един се е пенсионирал през август. Пенсионирането на още трима магистрати ще остави институцията само с трима действащи съдии, което на практика ще блокира работата ѝ.
Подобна ситуация вече се е случвала в периода септември 2022 - февруари 2023 година, когато Европейският съюз и САЩ отправиха предупреждение, че процесът на присъединяване на Черна гора към ЕС може да бъде спрян, ако не се осигури нормалното функциониране на съда.