Икономист: Бюджетен дефицит над 3% ще ни създаде проблем

0
Нарастващият бюджетен дефицит застрашава икономическата стабилност на България
Нарастващият бюджетен дефицит застрашава икономическата стабилност на България Видео: NOVA

Нарастващият бюджетен дефицит застрашава икономическата стабилност на България

В последно време се наблюдава тревожна тенденция в българската икономика - разходите в бюджета нарастват значително по-бързо от приходите. Това създава сериозни предизвикателства пред фискалната политика на страната и може да има дългосрочни последици за икономическата ѝ стабилност.

Разминаване между приходи и разходи

В студиото на предаването "РеВизия" икономистът Васил Караиванов изрази загриженост относно текущото състояние на държавния бюджет. Той посочи, че докато разходите нарастват с около 20%, приходите се увеличават с едва 14%.

"Тези 6% трябва да бъдат обрани," подчерта Караиванов, намеквайки за необходимостта от мерки за балансиране на бюджета.

Демографски предизвикателства

Експертът обърна внимание и на сериозен демографски проблем, засягащ икономиката на страната. Според него, България е загубила около половин милион души от работната си сила поради емиграция. Това неминуемо се отразява негативно на икономическия потенциал на страната.

Структурни проблеми в бюджета

Караиванов изтъкна няколко ключови области, които създават напрежение в бюджета:

  1. Капиталови разходи: "Всяка година по 3 милиарда са капиталовите разходи."
  2. Социални плащания: Наблюдава се значително увеличение на разходите за социални плащания.
  3. Разходи за труд: Тези разходи също бележат сериозен ръст.

Експертът подчерта, че увеличението на разходите в тези области изпреварва приходите от данъци и осигуровки, създавайки неустойчива ситуация.

Призив за политическа воля

"Това не може да продължи още дълго време, с политическа воля тази тенденция трябва да спре," заяви Караиванов, призовавайки за решителни действия от страна на управляващите.

Нереализиран икономически потенциал

Според икономиста, потенциалът на българската икономика не е бил напълно реализиран през последните години. Въпреки наблюдавания ръст на доходите, високата инфлация намалява реалния ефект от това увеличение.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    2
    !!!
    Като не можете се махайте, трябва ли ние да ви махнем!? Оправете си изчисленията,в Европа да не са с по малък процент? Вие го съдадахте това, Инвеститорите щели да избягат..! Така ще е докато им ближем краката и благодарим за трохите, а те забогатяват на наш гръб...
  • -1
    1
    Аха
    Създават ни проблеми подобни, измислени икономисти. Същия , като онзи Ливан Опърдян.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари