Мая Манолова: Държавата не контролира фирмите за бързи кредити
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
"Липсва реален и ефективен контрол от страна на съответна държавна институция към фирмите, които предлагат бързи кредити", каза омбудсманът Мая Манолова в началото на организирана от нея кръгла маса по проблемите на граждани с фирмите за бързи кредити.
Повод за кръглата маса са над 3 700 жалби на граждани и сигнали от неправителствени организации и адвокати, в които алармират за наличие на неравноправни клаузи в договорите на фирми за бързи кредити, с които пряко се нарушават правата на потребителите.
„Какви са проблемите, които ние констатирахме в законодателството? На първо място това е липсата на реален и ефективен контрол от страна на съответна държавна институция. Реално фирмите подлежат само на регистрационен режим в БНБ, контролът е възложен единствено и само на Комисията за защита на потребителите, която има своите правомощия в един специфичен сектор неравноправните клаузи в договорите, а и предвид капацитетът на комисията е трудно ежедневно тя да следи тази активна дейност, която развиват фирмите за бързи кредити”, посочи Манолова.
В началото на дискусията омбудсманът посочи и предложенията, които предлагат тя и екипът й. Манолова каза, че първата важна стъпка вече е направена с предложения за промени в Гражданския процесуален кодекс, които внесли преди повече четири месеца.
„На второ място, тъй като една голяма част от фирмите не стигат до съдебно събиране на дългове, виждате, че гражданите предварително си плащат за извънсъдебно събиране, за посещения и прочие. Така, че тук евентуалното решение би могло да се търси в посока осъществяване на по-строг контрол върху тяхната дейност, като една от възможните опции е въвеждането на лицензионен режим за фирмите за бързи кредити, което на практика да повиши изискванията към тях и да засили контрола, който трябва да бъде осъществяван върху техните действия”, посочи тя, цитирана от БГНЕС.
Другото възможно решение, което с екипа й предлагат, е Закон за частния фалит.
Манолова още в началото направи уговорката, че и тя, и нейният екип не са срещу съществуването на фирми за бързи кредити. „Целта на днешното събиране не е да търсим начини как те да бъдат препятствани да изпълняват функциите си. Да, факт е, че има нужда, има потребност от подобна услуга, че те имат своето място на българския финансов пазар. Това обаче, което трябва да се случи е наистина да бъдат накарани да спазват правилата, да спазват закона и да не товарят гражданите с неравноправни клаузи, с разходи, които са далече, далеч над разумните в договорите за отпускане на бързи кредити”, заяви Манолова.
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
Пребитият служител в столичен мол е във ВМА с мозъчно...
Иван Христов: Бях на три уискита преди 9 часа сутринта
Иван Христов: Бях на три уискита преди 9 часа сутринта
НАПАРАПЕТВАНЕ